Evropané utrácejí stále méně. Opatrnost roste pomaleji

Ekonomika Ekonomika
5. 8. 2009 12:30
Maloobchody utržily zase o kousek méně.
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Zase o něco opatrnější byli Evropané v červnu při utrácení vydělaných eur. Pro obchodníky v zemích, kde je euro oficiální měnou, to znamenalo propad tržeb o 0,2 procenta. Tento pokles je po květnu už druhý v řadě. Údaje dnes zveřejnil Eurostat.

V celé členské sedmadvacítce tržby o desetinu procenta stouply. Podle ČTK tento vývoj není tak významný, protože tahounem evropské ekonomiky jsou právě země eurozóny.

V porovnání s loňským rokem jsou výsledky ještě pesimističtější. Obchodníci v měnově sjednocených státech pocítili na tržbách pokles o 2,4 procenta, celá EU utratila o 1,7 procenta méně.

Obchodníky může mírně těšit alespoň to, že propad chuti k nakupování nepokračoval tak prudce, jak v květnu začal. Země platící eurem totiž tehdy zažily propad tržeb o 0,5 procenta, v celé Unii dokonce o 0,6 procenta.

Situace není ve všech státech stejná. Při měsíčním porovnání států, za něž má Eurostat k dispozici údaje, rostly tržby v sedmi zemích, mimo jiné ve Slovinsku, v Estonsku a Velké Británii. Naopak deset zemí se v porovnání s květnem pohoršilo. Mezi nimi nejvíc Litva, Rumunsko a Německo.

Evropané při škrtech ve svých útratách byli velmi demokratičtí. V eurozóně poklesly shodně tržby za potraviny, nápoje a tabák i za ostatní nepotravinové zboží. To v sedmadvacítce sice klesaly útraty za položky nespadající pod potraviny, zato druhá skupina zboží si připsala 0,3 procenta nárůstu tržeb.

Odborníci: pokles nekončí

Navzdory zpomalení propadu tržeb však odborníci předpovídají, že bude pokračovat, především vlivem stoupající nezaměstnanosti.

„Statistiky naznačují, že výdaje spotřebitelů by mohly v eurozóně v letošním druhém čtvrtletí dále klesnout, ale musíme si uvědomit, že nezahrnují výdaje na nákup nových automobilů. Prodej aut přitom v několika členských státech citelně vzrostl díky podporám," řekl agentuře Reuters Howard Archer z IHS Global Insight.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy