Senát zamítl rozšíření EET. Neschválil ani návrh na zrušení celého zákona

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 18:52
Senát ve čtvrtek zamítl vládní novelu zákona o EET rozšiřující evidenci i na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Neschválil však ani návrh na zrušení celého zákona o evidenci tržeb. Předloha tak poputuje znovu do Sněmovny. Vládní koalice ANO a ČSSD ve Sněmovně může s pomocí KSČM senátní veto přehlasovat. Nejbližší řádná schůze Sněmovny se očekává v září.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kristýna Zvelebilová

Projednávaná novela má rozšířit EET hlavně na řemeslníky nebo třeba lékaře, advokáty i taxikáře. Současně s tím přesouvá některé položky jako vodné a stočné do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Novela v podobě schválené Sněmovnou by umožnila malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 000 korun evidovat tržby v offline režimu pomocí papírových účtenek. Evidenci tržeb by nepodléhal ani předvánoční prodej sladkovodních ryb. Poslanci také vyňali z EET některé sociální služby.

Pro rozšíření evidence hlasovalo 17 senátorů, proti jich však bylo 34. Senátoři také před hlasováním o zamítnutí nepřijali ani jeden ze vznesených pozměňovacích návrhů

Hlasovalo se i o zrušení EET

Senátoři před hlasováním o zamítnutí nepřijali ani jeden ze vznesených pozměňovacích návrhů. Týkaly se vynětí různých činností z povinnosti evidovat tržby. 

Například Senátoři Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21), Lukáš Wagenknecht (za piráty) a Lumír Aschenbrenner (ODS) navrhli celý zákon o EET zrušit. Hlasovalo pro to 31 senátorů, ale ke schválení bylo zapotřebí o jeden hlas navíc.

Zdeněk Hraba (STAN) navrhl vynětí hudebních festivalů z EET. Senátní hospodářský výbor chtěl osvobození například pro pěstitelské pálenice nebo pro živnostníky a firmy s příjmy do milionu korun, což je hranice pro povinnou registraci plátců daně z přidané hodnoty.

Pavel Štohl (ČSSD) chtěl osvobodit živnostníky s příjmy do půl milionu korun. Podle ministryně by taková výjimka narušila základní smysl EET narovnat podnikatelské prostředí.

"Hlavním přínosem EET, a na tom si prosím trváme, je narovnání podnikatelského prostředí," prohlásila Schillerová. Uvedla, že celkový přínos ke konci loňského roku přesáhl 20 miliard korun. Jen za loňský rok vláda snížila daně o 24 miliard a vlády od roku 2014 snížily daně celkově o víc než 100 miliard, uvedla.

Řada senátorů přesto evidenci tržeb kritizovala. Tomáš Czernin (TOP 09) prohlásil, že EET se stala nástrojem šikany a šmírování podnikatelů a její účinek je opačný, než měl být. Ministryně mu ale vzkázala, že neříká nic věcného, jen plytké názory. Vyzval ke zrušení evidence tržeb. Předlohy se naopak zastal senátor ANO Jaroslav Větrovský. Podle něj narovnala podnikatelské prostředí.

Senátor Goláň poukazoval na to, že se zavádí třetí a čtvrtá vlna, tedy evidence pro profese, kde není možné ji zkontrolovat, například u instalatérů. Ivo Valenta (Za Soukromníky) řekl, že takovýto byrokratický systém, jako je EET, neměl nikdy vzniknout. Litoval, že když už jednou EET vznikla, nepodařilo se ji prosadit tak, aby nelikvidovala malé živnostníky. I podle něj by měl být tento systém zrušen.

 

Právě se děje

Další zprávy