EET se rozšíří i na řemeslníky. Tvrdý odpor opozice nepomohl, kapři získali výjimku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2019 11:12
Elektronická evidence tržeb se rozšíří i na další obory, které pod ni dosud nespadaly, například na řemeslníky nebo lékaře. Někteří menší podnikatelé budou mít možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. V pátek to v novele zákona o evidenci tržeb i přes odpor opozice schválila sněmovna. Za podpory vládní ČSSD a přes nesouhlas ministerstva financí poslanci při závěrečném hlasování vyřadili z povinnosti evidovat tržby sociální služby.
Foto: Ludvík Hradilek

Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Dá se očekávat, že senátoři k ní budou mít výhrady a zřejmě ji sněmovně vrátí. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 102 poslanců, zapotřebí jich bylo 96. Hlasovali pro ni poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Proti byly kluby ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a všichni nezařazení poslanci.

Sněmovna v závěrečném hlasování schválila přesun audioknih a elektronických knih do desetiprocentní sazby DPH z nynějších 21 procent. Zvýšila limit tržeb v hotovosti, do něhož budou moci podnikatelé využívat papírovou evidenci tržeb.

Vláda původně navrhovala 200 tisíc korun, sněmovna ho zvýšila na 600 tisíc korun. Poslanci také přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) výraznou většinou vyřadili z evidence tržeb předvánoční prodej sladkovodních ryb.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. S návrhem přišel Pavel Kováčik (KSČM) a ztotožnil se s ním i rozpočtový výbor.

EET jako priorita už druhé vlády

Na jaké profese také dopadne EET

 • Pěstování tropického a subtropického ovoce
 • Pěstování tabáku
 • Chov velbloudů a velbloudovitých
 • Mořský rybolov
 • Těžba ropy
 • Zpracování a konzervování ryb, korýšů a měkkýšů
 • Výroba zbraní a střeliva
 • Stavba rekreačních a sportovních člunů
 • Výroba košťat a kartáčnických výrobků
 • Opravy a údržba letadel a kosmických strojů
 • Výroba ledu
 • Osobní doprava lanovkou nebo vlekem
 • Námořní a pobřežní nákladní doprava
 • Kosmická doprava
 • Pronájem videokazet a disků
 • Pátrací činnosti
 • Scénická umění
 • Činnosti náboženských organizací
 • Činnosti pro osobní a fyzickou pohodu

Zavedení EET patřilo mezi stěžejní projekty kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. Zákon prosadil tehdejší šéf resortu financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL (v úřadu 2014 až 2017) si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicoví politici už před spuštěním evidence upozorňovali, že systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze měla začít 1. března 2018 a týkat se měla stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se měli zapojit i vybraní řemeslníci.

Ústavní soud (ÚS) ale v prosinci 2017 začátek třetí a čtvrté etapy zrušil. Podle soudu nejsou protiústavní, ale mohou začít až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení.

Změny v EET

 • Na návrh vlády rozšiřuje novela evidenci tržeb na další obory, které jí dosud nepodléhaly. Půjde hlavně o služby řemeslníků, ale třeba i lékařů, advokátů, podnikatelů v zemědělství a podobně.
 • Evidenci budou podléhat pouze tržby na území ČR.
 • Část podnikatelů bude moci evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek, které si vyzvednou na úřadu. Nesmí mít víc než dva zaměstnance a nesmí být plátci daně z přidané hodnoty. Jejich roční hotovostní tržby nesmí překročit 600 000 korun. Vláda původně navrhovala pouze 200 000 korun, poslanci na návrh Romana Onderky (ČSSD) a Pavla Juříčka (ANO) tento limit zvýšili, podpořil to i rozpočtový výbor.
 • Z povinnosti evidovat tržby vylučuje osoby nevidomé nebo těžce hluchoslepé.
 • Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. S návrhem přišel Pavel Kováčik (KSČM) a ztotožnil se s ním rozpočtový výbor.
 • Na návrh vlády se do desetiprocentní sazby DPH přesouvá například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, opravy oděvů, kol nebo kadeřnické služby.
 • Do desetiprocentní sazby DPH se přesunou i audioknihy a elektronické knihy. S návrhem přišla Věra Kovářová (STAN) a ztotožnil se s ním i rozpočtový výbor.
 • Za podpory vládní ČSSD a přes nesouhlas ministerstva financí poslanci při závěrečném hlasování vyřadili z povinnosti evidovat tržby sociální služby.
 

Právě se děje

před 20 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 53 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy