EET se rozšíří i na řemeslníky. Tvrdý odpor opozice nepomohl, kapři získali výjimku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2019 11:12
Elektronická evidence tržeb se rozšíří i na další obory, které pod ni dosud nespadaly, například na řemeslníky nebo lékaře. Někteří menší podnikatelé budou mít možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. V pátek to v novele zákona o evidenci tržeb i přes odpor opozice schválila sněmovna. Za podpory vládní ČSSD a přes nesouhlas ministerstva financí poslanci při závěrečném hlasování vyřadili z povinnosti evidovat tržby sociální služby.
Foto: Ludvík Hradilek

Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Dá se očekávat, že senátoři k ní budou mít výhrady a zřejmě ji sněmovně vrátí. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 102 poslanců, zapotřebí jich bylo 96. Hlasovali pro ni poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Proti byly kluby ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a všichni nezařazení poslanci.

Sněmovna v závěrečném hlasování schválila přesun audioknih a elektronických knih do desetiprocentní sazby DPH z nynějších 21 procent. Zvýšila limit tržeb v hotovosti, do něhož budou moci podnikatelé využívat papírovou evidenci tržeb.

Vláda původně navrhovala 200 tisíc korun, sněmovna ho zvýšila na 600 tisíc korun. Poslanci také přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) výraznou většinou vyřadili z evidence tržeb předvánoční prodej sladkovodních ryb.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. S návrhem přišel Pavel Kováčik (KSČM) a ztotožnil se s ním i rozpočtový výbor.

EET jako priorita už druhé vlády

Na jaké profese také dopadne EET

 • Pěstování tropického a subtropického ovoce
 • Pěstování tabáku
 • Chov velbloudů a velbloudovitých
 • Mořský rybolov
 • Těžba ropy
 • Zpracování a konzervování ryb, korýšů a měkkýšů
 • Výroba zbraní a střeliva
 • Stavba rekreačních a sportovních člunů
 • Výroba košťat a kartáčnických výrobků
 • Opravy a údržba letadel a kosmických strojů
 • Výroba ledu
 • Osobní doprava lanovkou nebo vlekem
 • Námořní a pobřežní nákladní doprava
 • Kosmická doprava
 • Pronájem videokazet a disků
 • Pátrací činnosti
 • Scénická umění
 • Činnosti náboženských organizací
 • Činnosti pro osobní a fyzickou pohodu

Zavedení EET patřilo mezi stěžejní projekty kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. Zákon prosadil tehdejší šéf resortu financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL (v úřadu 2014 až 2017) si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicoví politici už před spuštěním evidence upozorňovali, že systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze měla začít 1. března 2018 a týkat se měla stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se měli zapojit i vybraní řemeslníci.

Ústavní soud (ÚS) ale v prosinci 2017 začátek třetí a čtvrté etapy zrušil. Podle soudu nejsou protiústavní, ale mohou začít až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení.

Změny v EET

 • Na návrh vlády rozšiřuje novela evidenci tržeb na další obory, které jí dosud nepodléhaly. Půjde hlavně o služby řemeslníků, ale třeba i lékařů, advokátů, podnikatelů v zemědělství a podobně.
 • Evidenci budou podléhat pouze tržby na území ČR.
 • Část podnikatelů bude moci evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek, které si vyzvednou na úřadu. Nesmí mít víc než dva zaměstnance a nesmí být plátci daně z přidané hodnoty. Jejich roční hotovostní tržby nesmí překročit 600 000 korun. Vláda původně navrhovala pouze 200 000 korun, poslanci na návrh Romana Onderky (ČSSD) a Pavla Juříčka (ANO) tento limit zvýšili, podpořil to i rozpočtový výbor.
 • Z povinnosti evidovat tržby vylučuje osoby nevidomé nebo těžce hluchoslepé.
 • Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. S návrhem přišel Pavel Kováčik (KSČM) a ztotožnil se s ním rozpočtový výbor.
 • Na návrh vlády se do desetiprocentní sazby DPH přesouvá například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, opravy oděvů, kol nebo kadeřnické služby.
 • Do desetiprocentní sazby DPH se přesunou i audioknihy a elektronické knihy. S návrhem přišla Věra Kovářová (STAN) a ztotožnil se s ním i rozpočtový výbor.
 • Za podpory vládní ČSSD a přes nesouhlas ministerstva financí poslanci při závěrečném hlasování vyřadili z povinnosti evidovat tržby sociální služby.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 48 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy