Rovnostářské Česko. Příjmové rozdíly patří k nejnižším v EU

Ekonomika Ekonomika
28. 8. 2014 18:24
Podle takzvaného Giniho koeficientu jsou v Evropské unii více rovnostářské už jen Slovinsko a Švédsko, z nečlenských zemí ještě Norsko a Island.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha Příjmové nerovnosti zůstávají v Česku jedny z nejnižších v Evropské unii. Naopak nerovnost v platech mužů a žen je zde jedna z nejvyšších. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Eurostatu. „Českou republiku charakterizuje velmi nízká příjmová nerovnost,“ říká Drahomíra Dubská z ČSÚ.

Podle takzvaného Giniho koeficientu jsou v Evropské unii více rovnostářské už jen Slovinsko a Švédsko, z nečlenských zemí ještě Norsko (koeficient 22,6) a Island. Český koeficient 24,9 (v roce 2012) je stejný jako například v Japonsku.

Průměr Evropské unie je 30,6, přičemž například v Německu dosahuje koeficient hodnoty 28,3, v Lotyšsku 35,7, v USA 46,6, v Mexiku 54,6 a v Namibii 70,7. Nula by přitom hypoteticky znamenala naprostou rovnost (všichni lidé mají stejné příjmy), naopak hodnota sto naprostou nerovnost (veškeré příjmy má jeden člověk).

Také nerovnost podle poměru pětiny lidí s nejvyššími příjmy a pětiny lidí s nejnižšími příjmy (takzvané kvintilové rozdělení) je v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Vysoká rovnost je především u lidí ve věku nad 65 let. Největší nerovnosti v EU jsou ve Španělsku a Řecku.

Naopak výraznější než průměr EU jsou v Česku rozdíly ve mzdách mužů a žen – podle ČSÚ čtvrté nejvyšší v Unii. Mírně vyšší je také podíl zaměstnanců s nízkými příjmy.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy