Rovnostářské Česko. Příjmové rozdíly patří k nejnižším v EU

Ekonomika Ekonomika
28. 8. 2014 18:24
Podle takzvaného Giniho koeficientu jsou v Evropské unii více rovnostářské už jen Slovinsko a Švédsko, z nečlenských zemí ještě Norsko a Island.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha Příjmové nerovnosti zůstávají v Česku jedny z nejnižších v Evropské unii. Naopak nerovnost v platech mužů a žen je zde jedna z nejvyšších. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Eurostatu. „Českou republiku charakterizuje velmi nízká příjmová nerovnost,“ říká Drahomíra Dubská z ČSÚ.

Podle takzvaného Giniho koeficientu jsou v Evropské unii více rovnostářské už jen Slovinsko a Švédsko, z nečlenských zemí ještě Norsko (koeficient 22,6) a Island. Český koeficient 24,9 (v roce 2012) je stejný jako například v Japonsku.

Průměr Evropské unie je 30,6, přičemž například v Německu dosahuje koeficient hodnoty 28,3, v Lotyšsku 35,7, v USA 46,6, v Mexiku 54,6 a v Namibii 70,7. Nula by přitom hypoteticky znamenala naprostou rovnost (všichni lidé mají stejné příjmy), naopak hodnota sto naprostou nerovnost (veškeré příjmy má jeden člověk).

Také nerovnost podle poměru pětiny lidí s nejvyššími příjmy a pětiny lidí s nejnižšími příjmy (takzvané kvintilové rozdělení) je v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Vysoká rovnost je především u lidí ve věku nad 65 let. Největší nerovnosti v EU jsou ve Španělsku a Řecku.

Naopak výraznější než průměr EU jsou v Česku rozdíly ve mzdách mužů a žen – podle ČSÚ čtvrté nejvyšší v Unii. Mírně vyšší je také podíl zaměstnanců s nízkými příjmy.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy