Nová konkurence McDonald's. Do Česka chtějí další fastfoody

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
17. 10. 2014 6:00
Tuzemské partnery pro franšízový rozvoj hledají americké „hamburgrárny“ Johnny Rockets, Fuddruckers nebo řetězec samoobslužných motorestů Denny´s.
Foto: Reuters

Praha – Řetězce rychlého občerstvení McDonald´s dostanou v Česku další konkurenci. Tuzemské partnery pro franšízový rozvoj totiž hledají americké „hamburgrárny“ Johnny Rockets, Fuddruckers nebo řetězec samoobslužných motorestů Denny´s. Po českém trhu se ohlížejí také řetězec cukráren Cold Stone, který nabízí ručně míchanou zmrzlinu, nebo maďarská síť kaváren Cafe Frei.

Podle údajů poradenské společnosti Data Servis je přitom v České republice už nyní zhruba 29 tisíc restaurací, barů, klubů nebo fastfoodů. V porovnání se Slovenskem, Polskem nebo Velkou Británií tak máme nejhustší síť na jednoho obyvatele.

Na bázi franšízy v Česku podle poradenské společnosti Profit system působí už 26 gastronomických značek. Počet poboček ke konci loňského roku dosahoval 590.

Amerika padesátých let

Johnny Rockets je klasická americká restaurace, která ročně po světě prodá 18 milionů hamburgerů. Do Česka chce přenést i atmosféru padesátých let v USA – do tohoto stylu je laděn celý interiér restaurací.

Johnny Rockets
Johnny Rockets | Foto: Johnny Rockets

„Tyto restaurace jsou spojeny s určitou show. Hraje tam klasická americká hudba, personál zpívá,“ říká Jana Rückerová z amerického velvyslanectví, která o zájemcích hovořila tento týden na pražské konferenci Franchising forum, pořádané Českou asociací franchisingu. Pod značkou Johnny Rockets zatím funguje 320 restaurací ve 26 zemích světa.

Právě originalita je jedním z hlavních předpokladů, jak může nováček na přesyceném českém trhu zaujmout. „Oblast gastronomie zaznamenává kvůli nižší poptávce stagnaci až pokles. Šanci uspět má tak především takový koncept, který je spojen s nižšími náklady a přináší originální nápad. Kvůli drsné konkurenci se musí stát známým a získat zákazníky, tedy investovat velké prostředky do marketingu,“ říká Adam Rezek z poradenské firmy Profit system.

„Trh je přesycený zejména v Praze. V ostatních městech, jako je třeba Brno nebo Liberec, se restaurace a fastfoody prosadit mohou bez větších problémů,“ domnívá se Aleš Tulpa, jednatel společnosti Avex systems, která firmám pomáhá s vyhledáváním franšízantů. Tedy lidí nebo firem, kteří si pronajmou už zavedenou značku s veškerým know-how.

Vlastní hamburger a housky

Na český trh chce proniknout také další „hamburgrárna“ Fuddruckers. V USA působí přes třicet let. Zákazníky v Evropě chce nalákat na hamburgery podle jejich výběru a na vlastní pečené housky. Zatím provozuje 230 restaurací Fuddruckers, v Evropě je zastoupena ve Švýcarsku, Itálii a Polsku.

Franšízové partnery mezi českými podnikateli nyní hledá také americká síť samoobslužných motorestů Denny´s. Podél silnic a dálnic chce nabízet 24 hodin denně snídaně, obědy a večeře. „Tento takzvaný diner má v USA šedesátiletou tradici a patří mezi deset nejlepších franšízových konceptů. V současné době má 2100 restaurací v patnácti zemích,“ říká Rückerová.

Pro porovnání: McDonald´s, jehož historie sahá do roku 1940 a na český trh vstoupil už v roce 1992, má po celém světě přes 30 tisíc poboček. Konkurenční Burger King, který první „restauraci“ v Česku otevřel v roce 2008, má celosvětově přes 12 tisíc restaurací. Vůbec největší původem americký koncept fastfoodů Subway provozuje ve světě skoro 40 tisíc poboček. V Česku sice působí už jedenáct let, ale plánovanou výraznější expanzi zkouší teprve nyní na druhý pokus.

Zmrzlina, keltské hospody a křidélka

„Zejména mezi dětmi by mohl mít úspěch také americký řetězec cukráren Cold Stone, který nabízí ručně míchanou zmrzlinu,“ dodává Rückerová. Zmrzlina se připravuje na ledové servírovací desce přímo před očima zákazníka, který si může vybrat přísadu.

Tilted Kilt Pub
Tilted Kilt Pub | Foto: Tilted Kilt Pub

Najít franšízového partnera chce třeba i německá restaurace s hamburgery a saláty Burger me nebo maďarská síť kaváren Cafe Frei. Objevit by se tu mohla také síť „sportovních hospod“ v keltském stylu Tilted Kilt, nabízející přes 30 druhů piva. Nebo specialista na kuřecí křidélka s všemožnými omáčkami Wow Cafe.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy