Subway chytá druhý dech, chce překonat McDonald´s

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
23. 4. 2014 12:20
Firmu už nezajímají pouze města s počtem obyvatel nad 100 tisíc, své sendviče chce nabízet i v menších městech.
Subway.
Subway. | Foto: Subway

Praha - Franšízový řetězec rychlého občerstvení Subway chytil v Česku druhý dech a pokračuje v expanzi. Jen v letošním roce by mohlo k současným patnácti pobočkám v Česku přibýt osm dalších.

Firmu už přitom nezajímají pouze města s počtem obyvatel nad 100 tisíc, své sendviče chce nabízet i zájemcům v menších městech – například v Opavě.

Na českém trhu sice Subway působí téměř jedenáct let, dřívější plány na velkou expanzi ale nevyšly. Ještě v roce 2007 společnost avizovala otevření až padesáti prodejen během pěti let. Nakonec jich po deseti letech na trhu provozovala jen jedenáct, z toho šest v Praze.

Chceme být největší

V loňském roce si Subway naplánoval ambiciózní cíl – překonat počtem poboček jedničku na tuzemském trhu – tedy řetězec McDonald´s, který v Česku provozuje zhruba 90 fastfoodových restaurací.

"Naše vize se nemění. Rádi bychom byli jedničkou v očích zákazníků i v počtu restaurací na každém trhu, kde jsme přítomni," říká Irena Schlosserová, pracující jako „developer koordinátorka konceptu Subway pro region střední a východní Evropy“.

V České republice vidí Subway potenciál pro více než stovku restaurací. "Není to nějaký nereálný sen nebo přání. Je to náš odhad trhu," upřesňuje Martin Princ, ředitel rozvoje konceptu pro region střední a východní Evropy.

Zástupci řetězce ale nemají konkrétní odhad, jak dlouho jim ovládnutí českého trhu může trvat.

Subway je nyní podle počtu restaurací jedničkou ve Velké Británii, v Rusku, Irsku, Bulharsku, na Islandu nebo v Lucembursku.

Nový start

K jedenácti pobočkám, které se řetězci podařilo v Česku během deseti let otevřít, loni přibyly další v Olomouci, Jihlavě a pod novým franšízantem byla znovu otevřena provozovna v obchodním centru Campus Square v Brně.

„Vstup do nových měst považujeme za významný krok. Olomouc s více než sty tisíci obyvateli byla skvělá výzva a Jihlava s padesáti tisíci taktéž. Obě restaurace jsme otevřely v klíčových obchodních centrech,“ zdůrazňuje Schlosserová.

Právě s otevřením jihlavské pobočky podle ní skončila éra, kdy Subway cílil výhradně na města s počtem obyvatel nad 100 tisíc. „Padesát tisíc stále bereme jako dobrou hranici, avšak nebráníme se menším městům, zejména co se týče netradičních lokalit spojených s dopravou,“ dodává Schlosserová.

První takovou vlaštovkou je zatím restaurace na dálničním odpočívadle Rohlenka, kterou Subway provozuje od roku 2011.

Hledají se další franšízanti

Řetězec otevřel ve středu 23. dubna již druhou restauraci v Ostravě.Podle Schlosserové ještě letos určitě přibude i pobočka v Opavě a přinejmenším jedna další v Praze. „Na Moravě jsou v jednání ještě další tři licence,“ říká Schlosserová s tím, že jedna z nových poboček může vzniknout opět u dálnice.

Podle Martina Prince se řetězec nyní rozhlíží také po vhodných franšízantech v Pardubicích nebo Hradci Králové. "Zde vidíme velký potenciál, ale shánění zájemců o licenci je tam obtížnější než jinde," dodává.

Zájemce o získání franšízy Subway v Česku potřebuje vstupní investici ve výši zhruba milionu korun na vybavení restaurace od pekárny po židle. "Zbylé náklady, jako je rekonstrukce prostor, první objednávka nebo trénink franšízanta, se liší případ od případu," upřesňuje Schlosserová.

Tržby Subway v Česku se v prvních třech měsících letošního roku meziročně zvýšily o 11 procent – to je po Belgii největší růst v Evropě. Celkovou výši tržeb řetězec, stejně jako v předchozích obdobích, nechtěl sdělit.

V letošním roce rozšířil Subway nabídku sendvičů o nový druh pečiva – americký flatbread. Jde o placku z mouky, vody a soli známou například z arabské kuchyně pod názvem pita chléb.

Dosud si lidé mohli nechat sendvič připravit na chlebu, ve wrapu nebo jako salát. Další novinku chce Subway na český trh uvést ještě letos. Zatím ale nechce prozrazovat, o co půjde.

Na Ukrajinu z pražské centrály, až se situace uklidní

Mnohem rychleji než v Česku chce Subway získat pozici jedničky na Ukrajině. Na tamní trh chce vstoupit právě letos, akci přitom řídí pražská centrála. Otevření prvních restaurací zatím ale brání tamní politická situace.

Podle Schlosserové by se Ukrajina měla stát po Rusku největším trhem řetězce v regionu střední a východní Evropy. "Ukrajinský trh máme téměř připraven. Ještě ale neprodáváme licence," dodává.

Kromě Ukrajiny má pražská centrála řídit také vstup do Kazachstánu, Chorvatska nebo Gruzie, kam chce vstoupit ještě v letošním roce.

První rychlé občerstvení otevřel Subway v roce 1965 v USA ve městě Milford v Connecticutu. Zakladatelé, Fred DeLuca a Peter Buck, nejdříve provozovali vlastní restaurace. Nyní je celá síť zhruba 40 tisíc restaurací ve 105 zemích provozována výhradně formou franšízy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy