Nezaměstnanost v Česku klesla pod pět procent. Firmy nabízejí 151 tisíc míst

Petr Kučera Petr Kučera
10. 4. 2017 9:35
Úřady ke konci března evidovaly 356 112 uchazečů o zaměstnání - to je o téměř 87 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,4 uchazeče. Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropské unii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podíl nezaměstnaných osob klesl letos v březnu na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Loni v březnu dosahoval 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Úřady ke konci března evidovaly 356 112 uchazečů o zaměstnání - to je o 24 096 méně než v únoru a o 86 997 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 2008. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, bylo v březnu 332 098.

Nezaměstnanost v březnu 2017
Nezaměstnanost v březnu 2017 | Foto: Úřad práce ČR

Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce 150 917 volných míst. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (13,9), Jeseník (10), Ústí nad Labem (8,9), Sokolov (7,4), Hodonín (7,1), Znojmo (6,5), Chomutov (6,3) a Bruntál (6).

"Firmy měly v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojáře," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory," dodává.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 99 950 lidí, tj. 28,1 procenta všech uchazečů vedených v evidenci. Průměrná výše podpory dosahuje 6 396 korun.

Během března se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 40 347 lidí. Z evidence naopak odešlo celkem 64 443 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči o zaměstnání), z toho novou práci získalo 44 504 lidí.

Okresy s nejvyšším podílem nezaměstnaných v březnu:

Okres Podíl
Karviná 9,9 %
Most 9,7 %
Jeseník 8,8 %
Ostrava-město 8,5 %
Ústí nad Labem 8,4 %
Bruntál 8,3 %
Znojmo 8,1 %
Děčín 7,6 %
Chomutov 7,6 %
Hodonín 7,4 %

Okresy s nejnižším podílem nezaměstnaných v březnu:

Rychnov nad Kněžnou 1,6 %
Praha-východ 1,7 %
Mladá Boleslav 2,5 %
Praha-západ 2,5 %
Benešov 2,6 %
Plzeň-město 2,7 %
Pelhřimov 2,7 %
Jičín 2,8 %
Plzeň-jih 2,8 %
České Budějovice 3 %
Písek 3 %
Pardubice 3 %
Domažlice 3 %
Ústí nad Orlicí 3,1 %

"Do půlky letošního roku pravděpodobně zaznamenáme absolutní rekord v  podílu nezaměstnaných pod dosavadním minimem 4,28 procenta z roku 2008. Bude zajímavé sledovat, zda nezaměstnanost pokoří i čtyřprocentní hranici," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude každopádně ve stále větší míře omezovat podniky i celou ekonomiku a promítat se do další akcelerace mezd," dodává.

"Před třemi lety činil podíl nezaměstnaných osob 8,3 procenta, celkový počet nezaměstnaných dosahoval téměř 610 tisíc a volných pracovních míst bylo nabízeno necelých 41 tisíc," připomíná analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Více než třetinu - 34,9 procenta - uchazečů tvoří lidé nad 50 let věku.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných - tedy hledajících práci déle než dvanáct měsíců - dosáhl 37,1 procenta. Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí téměř přesně polovinou (49,7 procenta). Patnáct procent uchazečů tvoří zdravotně postižení. Čtyři procenta uchazečů tvoří absolventi škol všech stupňů vzdělání a mladiství.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii," upřesňuje Beránková.

Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropské unii - podle jednotné metodiky dosahovala v únoru 3,4 procenta. Následují Německo (3,9 procenta) a Malta (4,1 procenta). Nejhůře jsou na tom Řecko (23,1 procenta - hodnota za prosinec 2016) a Španělsko (18 procent).

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 17 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy