Nezaměstnanost v Česku klesla pod pět procent. Firmy nabízejí 151 tisíc míst

Petr Kučera Petr Kučera
10. 4. 2017 9:35
Úřady ke konci března evidovaly 356 112 uchazečů o zaměstnání - to je o téměř 87 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,4 uchazeče. Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropské unii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podíl nezaměstnaných osob klesl letos v březnu na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Loni v březnu dosahoval 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Úřady ke konci března evidovaly 356 112 uchazečů o zaměstnání - to je o 24 096 méně než v únoru a o 86 997 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 2008. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, bylo v březnu 332 098.

Nezaměstnanost v březnu 2017
Nezaměstnanost v březnu 2017 | Foto: Úřad práce ČR

Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce 150 917 volných míst. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (13,9), Jeseník (10), Ústí nad Labem (8,9), Sokolov (7,4), Hodonín (7,1), Znojmo (6,5), Chomutov (6,3) a Bruntál (6).

"Firmy měly v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojáře," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory," dodává.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 99 950 lidí, tj. 28,1 procenta všech uchazečů vedených v evidenci. Průměrná výše podpory dosahuje 6 396 korun.

Během března se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 40 347 lidí. Z evidence naopak odešlo celkem 64 443 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči o zaměstnání), z toho novou práci získalo 44 504 lidí.

Okresy s nejvyšším podílem nezaměstnaných v březnu:

Okres Podíl
Karviná 9,9 %
Most 9,7 %
Jeseník 8,8 %
Ostrava-město 8,5 %
Ústí nad Labem 8,4 %
Bruntál 8,3 %
Znojmo 8,1 %
Děčín 7,6 %
Chomutov 7,6 %
Hodonín 7,4 %

Okresy s nejnižším podílem nezaměstnaných v březnu:

Rychnov nad Kněžnou 1,6 %
Praha-východ 1,7 %
Mladá Boleslav 2,5 %
Praha-západ 2,5 %
Benešov 2,6 %
Plzeň-město 2,7 %
Pelhřimov 2,7 %
Jičín 2,8 %
Plzeň-jih 2,8 %
České Budějovice 3 %
Písek 3 %
Pardubice 3 %
Domažlice 3 %
Ústí nad Orlicí 3,1 %

"Do půlky letošního roku pravděpodobně zaznamenáme absolutní rekord v  podílu nezaměstnaných pod dosavadním minimem 4,28 procenta z roku 2008. Bude zajímavé sledovat, zda nezaměstnanost pokoří i čtyřprocentní hranici," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude každopádně ve stále větší míře omezovat podniky i celou ekonomiku a promítat se do další akcelerace mezd," dodává.

"Před třemi lety činil podíl nezaměstnaných osob 8,3 procenta, celkový počet nezaměstnaných dosahoval téměř 610 tisíc a volných pracovních míst bylo nabízeno necelých 41 tisíc," připomíná analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Více než třetinu - 34,9 procenta - uchazečů tvoří lidé nad 50 let věku.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných - tedy hledajících práci déle než dvanáct měsíců - dosáhl 37,1 procenta. Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí téměř přesně polovinou (49,7 procenta). Patnáct procent uchazečů tvoří zdravotně postižení. Čtyři procenta uchazečů tvoří absolventi škol všech stupňů vzdělání a mladiství.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii," upřesňuje Beránková.

Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropské unii - podle jednotné metodiky dosahovala v únoru 3,4 procenta. Následují Německo (3,9 procenta) a Malta (4,1 procenta). Nejhůře jsou na tom Řecko (23,1 procenta - hodnota za prosinec 2016) a Španělsko (18 procent).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy