Neomezený mobilní tarif má většina lidí, řada ale přeplácí

ČTK ČTK
6. 5. 2015 17:50
S novinkou v podobě cenově dostupných neomezených tarifů přišla před dvěma lety jako první O2.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na neomezené mobilní tarify zavedené před dvěma lety přešlo až 90 procent rezidentních zákazníků operátorů. Plně je přitom využije ovšem jen zhruba pětina uživatelů. Vyplývá to z dnešních informací operátorů a srovnávačů.

S novinkou v podobě cenově dostupných neomezených tarifů přišla před dvěma lety jako první O2. V dubnu 2013 představila paušální program za 749 korun při uzavření smlouvy na dva roky a podobnou nabídku v následujících dnech uvedla na trh i konkurence. Bylo to o dvě třetiny méně, než operátoři nabízeli do té doby.

"Tarify Free používá aktuálně více než milion našich zákazníků. Zavedení neomezených tarifů, které jsme před dvěma lety představili jako první, hodnotíme pozitivně my i naši zákazníci, což potvrzuje i jejich loajalita," řekla Lucie Jungmannová z tiskového oddělení O2.

Operátorům tak znatelně klesly příjmy, ale změna byla podle nich nevyhnutelná. "Zákazníci mohou tarify lépe využívat bez obav, že narazí na limit nebo že zaplatí podstatně víc, než kolik je stojí paušál. Pro zákazníky jsou tyto tarify srozumitelnější, my na straně operátora vnímáme i pokles dotazů a stížností spojených s nesrozumitelností vyúčtování," doplnila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Podle portálu Ušetřeno.cz, který srovnává ceny mobilních služeb, neomezený tarif v současnosti vyčerpá jen 18 procent lidí. Ostatní volají méně, než si mysleli, když si tarif pořizovali, a zbytečně přeplácí.

Úbytek klientů v souvislosti s koncem dvouletého smluvního období operátoři podle svých vyjádření nepociťují. Spíše dochází k jejich migraci na nové nabídky, které jim více vyhovují. "Od uvedení neomezených tarifů trh prošel změnou, která odstartovala nový druh inovací zaměřených na data," doplnila mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Datové limity v rámci neomezených tarifů se ale příliš nezvyšují. S nástupem LTE je navíc mnohem snazší limit kolem 1,5 GB brzy vyčerpat a další si zákazník musí dokoupit. Vodafonea O2 již zavedli automatické dokupování dodatečného objemu dat.

I podle Davida Nevečeřala z Ušetřeno.cz se trh za dva roky vyvinul. "Aktuálně se obdobný neomezený tarif dá sehnat ve výši okolo 500 korun, a to především ve formě neveřejných nebo retenčních nabídek. Pro řadu lidí je navíc neomezený tarif zbytečný a mohli by platit ještě méně," podotkl.

Celkově bylo na konci minulého roku na trhu 14,6 milionu aktivních SIM karet, což je o čtyři procenta více než na konci roku 2013. Počet klientů virtuálních operátorů se loni téměř zdvojnásobil na 1,2 milionu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy