Část bank a pojišťoven zavírá kvůli karanténě pobočky. Jiné spoléhají na dezinfekce

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2020 13:31
Banky a pojišťovny z preventivních důvodů kvůli zamezení šíření koronaviru uzavírají své pobočky. Některé všechny, jiné jen část z nich, další je nechaly zatím otevřené všechny. Peněžní ústavy klientům připomínají, že většinu služeb a produktů si mohou vyřídit z domova prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví, v případě stavebních spořitelen i přes e-mail nebo call centrum.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kristýna Zvelebilová

"Vzhledem k rostoucímu počtu zaměstnanců v karanténě jsme nuceni šetřit s lidskými zdroji a dočasně jsme uzavřeli 97 z našich 502 poboček," řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Tímto opatřením se podle Hrubého ČS zároveň připravuje na situaci, kdy by pandemie nadále exponenciálně rostla. "Česká spořitelna je ale součástí klíčové infrastruktury státu a máme ze zákona povinnost udržet platební styk za každých okolností včetně dostupnosti alespoň minimálního počtu poboček," dodal.

Pobočky ČSOB včetně těch v obchodních centrech zůstávají otevřené. Jedinou výjimkou jsou pobočky v Litovli, Uničově, Hranicích na Moravě a ve Dvoře Králové, informovala banka na webových stránkách. ČSOB pojišťovna pobočky od pondělí do 24. března uzavřela. "Naši poradci z poboček však zůstávají plně k dispozici jak po telefonu, tak na e-mailu," podotkl mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Více než 260 poboček Komerční banky zůstává otevřeno. Výjimku tvoří 60 menších poboček, které vzhledem k aktuálnímu vývoji rozhodla dočasně uzavřít. "Chtěl bych klienty požádat, aby preferovali on-line možnosti komunikace s bankou a přispěli tak ke snížení rizika šíření koronaviru," uvedl generální ředitel banky Jan Juchelka.

Skupina Axa v souvislosti s přijatými krizovými opatřeními uzavřela od pondělí do odvolání z preventivních důvodů své pobočky na území ČR a Slovenska, aby ve vypjaté situaci přispěla k omezení fyzického kontaktu mezi lidmi.

Kooperativa zatím plošně pobočky neuzavřela. Pobočky byly podle mluvčího Milana Káni všechny vybaveny dezinfekcí. Platit pojistné na nich je možné jen bezhotovostně.

Osobně jen v nejnutnějších případech

Všechny pobočky Trinity Bank jsou v provozu bez omezení. "V souvislosti s aktuální situací a opatřeními stanovenými vládou ČR prosíme však klienty o upřednostnění telefonické a on-line komunikace. Současně prosíme, aby se klienti kromě nejnutnějších případů vyhnuli osobní návštěvě našich poboček," sdělila banka.

V omezeném režimu pak fungují pobočky i centrála Raiffeisen stavební spořitelny. Například centrála spořitelny zkrátila otevírací dobu a nyní je otevřená každý všední den od 8 do 13 hodin. "U poboček to máme nastaveno tak, že klient se dopředu telefonicky domluví s finančním poradcem na termínu schůzky. Chceme tak zamezit tomu, aby se na pobočce sešlo více klientů v jeden čas," uvedla mluvčí spořitelny Lenka Molnárová.

Některé pobočky Modré pyramidy jsou pak podle mluvčí Šárky Nevoralové zavřené a některé fungují v omezeném režimu pouze pro nezbytné služby. U poboček v omezeném režimu může být přítomen vždy pouze jeden klient. "V případě, že klient potřebuje informace ohledně odkladu splátek úvěru, prosíme, aby nás kontaktoval přímo na e-mailové adrese [email protected]," uvedla mluvčí.

Skupina Wüstenrot v pondělí také rozhodla omezit činnost svých poradenských center. "Dočasně tedy přesouváme maximální možnou obsluhu a vyřizování požadavků klientů do oblasti telefonické a e-mailové komunikace. Hlavní prioritou je pro nás zajištění ochrany zdraví našich klientů a zaměstnanců včetně poradců a zároveň i zajistit chod společnosti," uvedla vedoucí oddělení marketingu a PR Martina Lambert.

Naopak Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) podle mluvčího Tomáše Kofroně nemá provoz nijak omezen a její obchodní zástupci i pobočka na centrále fungují tak, jak jsou klienti zvyklí.

Ministerstvo financí ve čtvrtek upřesnilo vládní nařízení ohledně výjimek z omezení obchodu a služeb tak, že banky včetně stavebních spořitelen, pojišťovny, obchodníci s cennými papíry a další poskytovatelé a regulovaní zprostředkovatelé finančních služeb mohou nadále obsluhovat své klienty. "Tyto subjekty mohou dle svého rozhodnutí omezit provozní dobu svých poboček, obchodních míst a provozoven," uvedl úřad.

Zároveň MF upozornilo na to, že zprostředkovatelé finančních služeb nejsou živností podle živnostenského zákona, na které se vztahuje zákaz maloobchodního prodeje. Samotné usnesení vlády k zákazu volného pohybu osob pak uvádí, že "zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou: … využívání nezbytných finančních a poštovních služeb".

Video: Vláda zavřela Česko do karantény, lidé mohou jen do práce, na nákup nebo k lékaři

Vláda zavřela Česko do karantény, lidé mohou jen do práce, na nákup nebo k lékaři | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 3 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy