Největší obchod udělali Tkáč a Křetínský. Nový žebříček transakcí za první pololetí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
21. 10. 2015 13:50
Koupě italských uhelných a plynových elektráren společnosti E.ON investiční skupinou Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče - to je největší transakce letošního pololetí za účasti českých investorů. Žebříček zveřejnila poradenská firma EY.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Největší transakcí letošního pololetí za účasti českých investorů byla koupě italských uhelných a plynových elektráren společnosti E.ON investiční skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče v hodnotě 592 milionů dolarů (přibližně 14 miliard korun). Uvádí to M&A barometr, který dnes zveřejnila poradenská firma EY. Seznam zahrnuje pouze transakce se zveřejněnou hodnotou.

Nejvýznamnější podíl na objemu obchodů měly už tradičně investice domácích investorů v rámci Česka, následované investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí. Nejaktivnějším investorem byla právě skupina EPH a také Hartenberg Capital spoluvlastněný ministrem financí Andrejem Babišem. Obě firmy uskutečnily po třech významných transakcích. 

Top 10 transakcí v Česku za první pololetí:

Cílová společnost Kupující Hodnota transakce 
1. Uhelné a plynové elektrárny společnosti E.ON (Itálie) EPH (ČR) 592 mil. USD
2. Logistické nemovitosti o výměře 255 000 m2 (ČR) AEW Europe (Francie) 168 mil. USD
3. EKOL (ČR) Xi´An Shaangu Power (Čína) 56 mil. USD
4. NC Campus square (ČR) CBRE Global Investors (USA) 53 mil. USD
5. Privax (Velká Británie) AVG Technologies CZ (ČR) 40 mil. USD
6. NC Futurum (ČR) Czech Property Investments (ČR) 26 mil. USD
7. Westgate Park Rudná (ČR) Prologis (ČR) 26 mil. USD
8. Sudero (ČR) Solaria Energia y Medio Ambiente (Španělsko) 23 mil. USD
9. Záložna Creditas (ČR) Pavel Hubáček (ČR) 21 mil. USD
10. Medicover/Mediconet (ČR) Euroclinicum (ČR) 12 mil. USD

Pozn.: Do žebříčku nebyla zařazena koupě 24% podílu Generali PPF Holding, který od PPF Group koupila společnost Generali za cca 1,46 mld. USD (jedná se o převzetí menšinového podílu většinovým akcionářem).

Celkový objem nákupů a prodejů firem v prvním pololetí v Česku činil 2,8 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun), což je meziroční pokles o třetinu. Investoři uskutečnili 98 transakcí - meziročně o 12 procent méně. 

Za meziročním poklesem nákupů a prodejů firem bylo podle EY několika velkých transakcí v loňském roce. Šlo například o nákup společnosti GSG Group Radovanem Vítkem za zhruba 1,7 miliardy korun.

"ČR v prvním pololetí nicméně navázala co do počtu i objemu transakcí na silné období let 2013 a 2014," uvedl výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice Petr Kříž. "Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů. Vyrostla zde skupina silných hráčů, vlastníků velmi úspěšných firem, pro něž je díky jejich velikosti expanze prostřednictvím akvizic v zásadě jedinou cestou k dalšímu růstu," dodal.

V mezinárodním srovnání vychází Česko stále jako silný regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR druhým největším trhem za Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a před Polskem (1,9 miliardy korun). V počtu transakcí obsadila ČR za Tureckem a Polskem třetí místo.

Nejatraktivnějšími obory v Česku byly z pohledu počtu transakcí výroba a služby. Významně podle EY stoupl zájem o potravinářství a zemědělství.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy