Komerční banku postihl výpadek. Část klientů se nemůže přihlásit k účtům

Janis Aliapulios Olga Skalková Janis Aliapulios, Olga Skalková
4. 12. 2017 15:17
Systémy Komerční banky po víkendové aktualizaci neustály pondělní nápor klientů. Banka se za potíže omluvila. Podle mluvčího už příčinu nedostupnosti služeb zná a pracuje na jejím odstranění. Je možné, že v průběhu odpoledne kvůli tomu dojde k hodinové odstávce celého systému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komerční banka se od dnešního dopoledne potýká s nedostupností svého internetového a mobilního bankovnictví. Mluvčí banky Pavel Zúbek na dotaz Aktuálně.cz řekl, že problém zasáhl jen část klientů. Ještě ráno banka podle něj problémy s přístupem klientů do internetového a mobilního bankovnictví nezaznamenala.

"Potíže se objevily zhruba dvě hodiny před polednem. V současné chvíli jsme problém identifikovali, známe jeho příčinu a pracujeme na jeho odstranění," říká Zúbek.

"Je zároveň možné, že kvůli tomu budeme muset během odpoledne přistoupit ke zhruba hodinové odstávce celého internetového a mobilního bankovnictví. Klientům bychom v tom případě dali předem vědět prostřednictvím sociálních sítí a našeho webu. Omlouváme se za způsobené komplikace," dodává mluvčí.

Někteří klienti si od rána na sociálních sítích banky stěžují mimo jiné na to, že jim nikdo neposkytl k výpadku žádné informace. Na webových stránkách KB je nyní uvedena pouze informace ze soboty o tom, že o víkendu nasazovala novou verzi internetového bankovnictví. "Vážení klienti, děkujeme vám za trpělivost při nasazování nové verze. Internetové bankovnictví Moje banka je nyní plně dostupné," uvádí se ve zprávě.

Komerční banka podle svého mluvčího v noci ze soboty na neděli přistoupila k předem plánované aktualizaci svého internetového a mobilního bankovnictví. "Klienty jsme o tom předem informovali," říká Zúbek. Problémy podle něj nenastaly hned v pondělí ráno, ale až poté, co se do aplikací a internetového bankovnictví přihlásil větší počet klientů.

Pondělí je podle zkušeností bank dnem, kdy si své finanční záležitosti vyřizuje větší počet klientů než v jakékoliv jiné dny v týdnu. "Nevíme, kolik klientů výpadek postihl, ale nejde o selhání celého našeho IT systému," tvrdí Zúbek.

S výpadkem internetového a mobilního bankovnictví se naposledy letos v říjnu potýkala UniCredit Bank. Její internetové a mobilní služby ale byly nedostupné pro všechny klienty. Lidé se nemohli několik dní přihlásit přes internet k účtu, odesílat platby on-line ani zobrazit dostupný finanční zůstatek. Výpadek trval několik dní, během nichž mohli lidé podávat platební příkazy pouze na kamenných pobočkách. Šlo o jeden z největších výpadků internetového bankovnictví v Česku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy