Ikea zvyšuje zisk v Česku. E-shop a nová města ale odkládá

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
15. 1. 2015 6:35
Nábytkářský řetězec chce otevřít další obchodní dům v Praze, na Hradec Králové ani Plzeň se zatím nedostane.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek/Economia

Praha – Obchodní řetězec IKEA dosáhl v Česku nejvyššího zisku za posledních pět let. Zatím poslední finanční rok – od září 2013 do srpna 2014 – skončil v zisku 367,2 milionu korun, což je více než dvojnásobek oproti předchozím 176,33 milionu. Pořád je to ale výrazně méně než v předkrizových letech 2007/08 a 2008/09, kdy se zisk pohyboval kolem 650 milionů.

Online deníku Aktuálně.cz to řekl generální ředitel IKEA pro ČR, Slovensko a Maďarsko Marek Feltl. Společnost už dříve oznámila, že v uplynulém finančním roce dosáhla rekordních tržeb – ty stouply na 7,7 miliardy korun, což je meziročně o pět procent více. Řetězec tak překonal i dosud nejvyšší tržby (7,28 miliardy korun) z finančního roku 2008/09.

Počet zákazníků nábytkářského řetězce stoupl zhruba o procento na 5,5 milionů. Za jeden nákup v obchodních domech IKEA platí Češi v průměru 1313 korun, jejich průměrná útrata se meziročně zvýšila o téměř čtyři procenta.

Přes rostoucí zájem ale řetězec omezil své předchozí plány. Podle Feltla chce otevřít zatím jen jeden nový obchodní dům, a to v Praze, kde už funguje IKEA na Zličíně a Černém Mostě. Podrobnosti ohledně termínu ani lokality ale firma zatím nechce prozradit, dosud není ani ve fázi posuzování projektu úřady. „Investice je schválena a nyní jednáme s vedením o lokalitě. Termín je možné určit až po vybrání a potvrzení lokality a dalších souvisejících náležitostí,“ vysvětluje Feltl.

Do Hradce Králové ani Plzně zatím ne

Plán na nový obchodní dům mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, o němž IKEA mluvila už v roce 2010, firma odložila. Zatím neotevře ani obchodní dům v Plzni, kterou dříve také zmiňovala jako možné místo další expanze. Kromě Prahy nyní IKEA provozuje po jednom obchodě v Brně a Ostravě. Otevření dalších tří obchodních domů během šesti let (v Praze, Hradci Králové a Plzni) plánovala firma ještě v roce 2012, kdy otevírala zrenovovanou prodejnu na Zličíně.

„Expanze je navázána na celosvětové investice. Ročně se po světě otevírá asi patnáct prodejen a hlavním měřítkem je potenciál. My v současné chvíli vidíme největší potenciál v Praze,“ říká bez bližších detailů Feltl. Podle něj mají do budoucna potenciál i Plzeň a Hradec, v současné době ale firma v těchto regionech nic konkrétního neplánuje.

E-shop letos neodstartuje

Další zpoždění nabírá také zprovoznění e-shopu. Už v roce 2012 přitom IKEA připouštěla, že v tomto směru celosvětově zaspala, a chtěla e-shop v Česku spustit do tří let. „Reálný je teď nejdříve konec roku 2016 nebo počátek roku 2017,“ upřesňuje Feltl.

Česká IKEA totiž musí čekat na výsledky celosvětového testování e-shopu. S ním řetězec začne až v dubnu nebo květnu v Irsku. „Máme informaci, že český internetový obchod bude moci být spuštěn dva roky po zahájení irských testů,“ dodává Feltl.

Stávající prodejny v Praze, Brně a Ostravě jako výdejní místa e-shopu stačit nebudou, IKEA proto spoléhá na výdejní místa distribučních společností, sama také plánuje otevřít takzvané pick-up pointy. „Může jít o jednoduchý sklad, ale i o komerční prostory, kde budeme mít nějaký sortiment,“ upřesňuje Feltl. Rozmístění budoucích pick-up pointů je ale podle něj zatím předčasné potvrzovat.

Šéf tuzemské IKEA připomíná, že švédský řetězec má po celém světě 360 obchodů. „Veškeré změny v Česku přichází v celosvětovém kontextu. Jen postavit obchodní dům stojí sto milionů eur. V případě internetového obchodu nejde jen o to zprovoznit nějakou webovou stránku, vše je potřeba zharmonizovat. Novinky proto procházejí dlouhým schvalovacím procesem," vysvětluje.

Doručení za 99 korun

S trochou nadsázky lze ale říci, že česká IKEA se už na e-shop „nacvičuje“. Od začátku letošního roku totiž rozšířila službu doručování zásilek po celé republice za jednotnou cenu 99 korun bez dalších nákladů. Zatímco dosud za tuto cenu doručila balík s maximální hmotností 30 kilogramů, nově je to 50 kilogramů.

Zájemce o takové doručení si ale musí zboží osobně vybrat a zaplatit v obchodním domě. Cena 99 korun se vztahuje na jeden balík, za každý další si připlatí 89 korun. Například doprava čtyř balíků, každého s hmotností maximálně 50 kilogramů, tak vyjde na 455 korun. Z přepravy jsou vyjmuty křehké zboží ze skla, kameniny, porcelán a zrcadla.

I nadále platí, že doprava těžšího zboží je výrazně dražší, cena se liší podle zón, tedy vzdálenosti od obchodního domu.

Už několik let IKEA provozuje službu, díky níž lidé nemusí projít celý obchodní dům. Pokud chtějí zboží ze samoobslužného skladu, stačí, když si jej objednají v příslušném oddělení, kde jej také zaplatí. IKEA zboží přichystá a případně zajistí i dopravu. I v tomto případě tedy nejde o e-shop, nutná je osobní návštěva.

E-shopu se nejvíce přibližuje služba pro firemní zákazníky. Členové IKEA Business si mohou po registraci objednávat zboží e-mailem nebo telefonicky.

Roste zájem o venkovní nábytek a kuchyně

Nejvíce se loni podle Feltla zvýšil zájem zákazníků o venkovní nábytek, poptávka po něm vzrostla téměř o třetinu. Lépe než v předchozích letech se prodávaly také kuchyně. „Po více než dvaceti letech jsme vyměnili celý systém kuchyní, aby byly plně variabilní. Zájem se tak zvýšil asi o desetinu,“ dodává.

V obměnách celých systémů chce IKEA pokračovat i v letošním roce. Nabídne zcela nové kombinace obývacích stěn, v budoucnu chce také obdobně "omladit" sedací soupravy.

"Každý rok měníme asi pětinu sortimentu. Letos chceme zaujmout také limitovanými kolekcemi," upřesňuje Feltl. Tyto akce budou podle něj probíhat každé dva měsíce. Na jaře půjde například o výrobky z korku, chystá se i textilní kolekce nebo kolekce úložných prostor do koupelny.

IKEA má v Česku zhruba 1300 zaměstnanců, jimž ze zisku loňského roku vyplatila bonusy v celkové výši 100 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy