EU poslala 88 výhrad k českému plánu na čerpání dotací

ČTK ČTK
9. 7. 2014 6:54
Bruselu se nelíbí strategie investic do zdravotnictví, školství, dopravy nebo ekologie. Jde o návrh pro roky 2014 až 2020, kdy by Česko mohlo dosáhnout na 550 miliard korun.
Foto: Reuters

Praha - Evropská komise má 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020.

Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti. Napsala to Mladá fronta Dnes.

Česká strana může podle deníku připomínky vypořádat, nebo se i bez toho podobně jako v roce 2007 na schválení plánu čerpání dotací domluvit s Evropskou komisí na politické úrovni.

Komise požaduje, aby Česká republika dodala přesnější data, ze kterých by bylo zřejmé, proč se pro konkrétní investice rozhodla. Čeští a evropští experti o dohodě o partnerství diskutovali dva roky a její konečnou verzi dostala Evropská komise letos 17. dubna, čtyři dny před posledním termínem. Připomínky k návrhu Brusel odeslal do Prahy 24. června. Slovensko nebo Polsko už dohodu o partnerství schválenou mají.

České plány odporují doporučení

České plány na využití dotací podle MF Dnes v některých případech odporují doporučení Evropské komise, především se to týká nákupů přístrojů do nemocnic.

U životního prostředí chtějí evropští experti vysvětlit, proč Češi plánují nejvíc investovat do spaloven komunálního odpadu. Informační technologie pak bude Brusel podporovat, jen pokud dostane analýzu, proč při podpoře IT v minulých letech Česko vážně selhalo.

V oblasti energetiky žádá Evropská komise zdůvodnit, proč se má investovat do bioplynových stanic a do spalování biomasy ve velkých elektrárnách. U dotací na pomoc romské menšině Brusel požaduje, aby Češi stanovili nějaká kritéria, podle kterých by se poznalo, že se romské rodiny opravdu začlenily do většinové společnosti.

Vypořádání všech 88 připomínek by podle MF Dnes znamenalo připravit řadu podrobných analýz a rozvojových plánů. V takovém případě by se dohoda zřejmě odložila až na příští rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy