Nové obaly potravin podle EU. Podívejte se, jak se změní

Nové obaly potravin podle EU. Podívejte se, jak se změní
Chodský koláč od firmy Odkolek měl původně etiketu na druhé straně. Evropská směrnice ji ale přesunula na čelní stranu a ještě zvětšila.
Aby se všechny informace v požadované velikosti písma na obal vešly, musí řada firem ustoupit od vícejazyčných textů.
Na nový obal Májky se česká i slovenská verze vejde. U některých dalších obalů ale bude muset Hamé tisknou více verzí. Podle generálního ředitele Martina Štrupla může firmu dvojí držení zásob přijít na desítky milionů korun ročně.
Společnost Madeta musela vyměnit obaly u zhruba 250 výrobků.
Foto: United Bakeries
Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
12. 7. 2014 13:49
Fotogalerie: Čitelnější a ucelenější informace o produktu spotřebitelům zajistí evropská směrnice.

Praha - Výrobci potravin finišují práce na nových obalech, které odpovídají unijním požadavkům. Od 13. prosince už nebudou moci prodejcům nabízet zboží se starými etiketami.

U všech druhů balených potravin bude konkrétně stanovena minimální velikost písma 1,2 milimetru. Písmo bude muset být také v dostatečném kontrastu s obalem. Nově přibudou zvýrazněné informace o alergenech.

Od 13. prosince roku 2016 bude na obalech povinně i tabulka s nutričními hodnotami.

Některým výrobcům se podařilo obaly obměnit postupně bez větších nákladů, jiní ale museli zlikvidovat staré zásoby. Změna obalů je tak přišla i na desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy