Stát chce sjednotit napájení vlaků, mají přejít pouze na střídavý proud

ČTK ČTK
1. 8. 2018 16:05
Nyní v Česku fungují dvě trakční soustavy - na jihu země se střídavým proudem, na severu se stejnosměrným.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Leo Express

Praha - Stát připravuje sjednocení trakční soustavy na železnici. Vlaky v Česku by tak měl napájet pouze střídavý proud. Nyní v Česku fungují dvě trakční soustavy - na jihu země se střídavým proudem, na severu se stejnosměrným. Jednotné napájení by mělo umožnit především zvýšení kapacit na železnici. Řekl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Podle mluvčího budou moci vlaky jezdit v těsnějším sledu. Navíc by plán měl přispět mimo jiné ke zvýšení energetické účinnosti a díky nižšímu počtu napájecích bodů i ke snížení nákladů na elektrizaci tratí.

Správa železnic v současnosti připravuje pět soutěží na studii proveditelnosti jednotlivých regionů. První studii vypracuje pro Ostravsko a Přerovsko firma Sudop Brno, která uspěla v soutěži SŽDC s nabídkou 7,75 milionu korun. Na sklonku léta by Správa železnic měla vybrat zhotovitele studie i pro Ústecko a Mělnicko.

Tendry na studie v dalších třech oblastech - Nymbursko, Královéhradecko a Pardubicko, dále Olomoucko a Českotřebovsko a poté Praha a Střední Čechy plánuje SŽDC vypsat do konce letošního roku.

Studie proveditelnosti by měly zodpovědět otázky ohledně požadavků plánovaného sjednocení trakce na dopravu a infrastrukturu.

Samostatně je připravována také změna trakce v úseku Nedakonice-Říkovice, která by se měla začít dělat v příštím roce.

Úmysl sjednotit napájení celé železniční sítě poprvé představila vláda na konci roku 2016. Následná studie, kterou si SŽDC nechala vypracovat, potvrdila nedostatečnost dosavadní stejnosměrné soustavy.

Podle železničářů nestačí současnému provozu a investice do jejího posílení by byly příliš nákladné, navíc s omezeným přínosem. SŽDC proto rozhodla o postupném přechodu na střídavou soustavu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy