RegioJet nasazuje nové lokomotivy, zařadí i vagony s obrazovkami v každé sedačce

Petr Zenkner Petr Zenkner
16. 5. 2018 19:44
Nové nové lokomotivy a vagony potřebuje kvůli posilování dosavadních spojů i vstupu na novou trasu Praha - Vídeň a zpět.
Video: Nová lokomotiva vyjíždí. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Soukromý železniční dopravce RegioJet dnes do běžného provozu nasadil první dvě lokomotivy od kanadské společnosti Bombardier.  První táhne vlak, který odjel v 17:48 z Prahy do Ostravy a Návsí, druhá pak vyjela na stejné trase o dvě hodiny později. 

Lokomotivy Bombardier Traxx MS2 mají certifikaci pro provoz na železničních tratích v Česku, na Slovensku a v Rakousku, dokáží jet rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. RegioJet si objednal celkem čtyři. 

Kromě nových lokomotiv už má RegioJet také dva nové vozy Astra s velkoprostorovým uspořádáním a s obrazovkami v každé ze sedaček - podobně jako u svých dálkových autobusů. V příštích několika týdnech jich zařadí celkem šestnáct.

Společnost, která spadá do skupiny Student Agency Radima Jančury, letos do modernizace vozového parku investuje stovky milionů korun. Nové nové lokomotivy a vagony potřebuje kvůli posilování dosavadních spojů i vstupu na novou trasu Praha - Vídeň a zpět. Mezi Prahou a Brnem teď žluté vlaky jezdí v každém směru devětkrát denně.

Za první tři měsíce letošního roku přepravily spoje RegioJetu 1,25 milionu cestujících, což je nárůst o 30 procent. Významně tomu pomohly právě nové spoje na jižní trase do Brna či Vídně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy