Testovací jednotná jízdenka pro všechny dopravce už jde koupit i elektronicky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 9. 2020 15:28
Od pátku je možné koupit elektronicky jednotnou jízdenku na železnici, která funguje ve zkušebním provozu na dvou tratích. Dosud bylo možné jednotné jízdenky kupovat pouze u pokladen. Ostrý provoz jednotné jízdenky bude spuštěn spolu s novým jízdním řádem v polovině prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pro zkušební provoz, který začal 14. června, tvůrci systému jednotné jízdenky OneTicket ze společnosti Cendis vybrali úseky Plzeň-Most a Česká Lípa - Rumburk, kde dohromady jezdí 146 vlakových spojů. Cestující si zde mohou vybrat mezi jízdenkou jednoho z pěti dopravců působících na těchto tratích nebo jednotnou jízdenku. Ta je na rozdíl od jízdného dopravců platná ve všech vlacích.

"Cestující si koupí jednu jízdenku a může využít jakékoliv dopravce, jízdní doklad nebude vázán na konkrétní spoj. OneTicket bude platit ve všech vlacích a pro všechny kombinace. Cestujícím navíc nabídneme roční 25procentní slevu nebo zvýhodnění zpáteční jízdenky," uvedl na tiskové konferenci ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). 

Dosud stát testoval především propojení systému s dopravci prodejem na jejich pokladnách či odbavování ve vlacích. Nyní se tak zkušební provoz rozšíří o elektronický prodej jízdenek, od kterého si stát slibuje větší využití cestujících. Prodej jízdenek na internetu nebo přes mobil funguje od půlnoci. Testování potrvá až do prosince, ještě v listopadu by se mělo rozšířit i na další tratě.

Cestující zatím využili přes 6000 jednotných jízdenek za 280 tisíc korun.

"Účelem pilotního provozu je nejen ověření správné funkce prodeje jízdenek, který nyní rozšiřujeme o další možnosti, ale i kontrola takové jízdenky ve vlaku a následné rozúčtování tržeb za tyto přepravy mezi dopravce," popsal šéf Cendisu Jan Paroubek.

Stát podle něj v systému monitoruje i reálné využití jednotné jízdenky na jednotlivých spojích a podle toho následně rozděluje platby dopravcům. Nejvíce se jízdenky prodávají na pokladnách Českých drah.

Ministerstvo dopravy na vývoji systému spolupracuje s firmou CENDIS, kterou úřad v minulosti zřídil právě pro vývoj informačních agend v dopravě. V první fázi stát připravuje jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy