Testovací jednotná jízdenka pro všechny dopravce už jde koupit i elektronicky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 9. 2020 15:28
Od pátku je možné koupit elektronicky jednotnou jízdenku na železnici, která funguje ve zkušebním provozu na dvou tratích. Dosud bylo možné jednotné jízdenky kupovat pouze u pokladen. Ostrý provoz jednotné jízdenky bude spuštěn spolu s novým jízdním řádem v polovině prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pro zkušební provoz, který začal 14. června, tvůrci systému jednotné jízdenky OneTicket ze společnosti Cendis vybrali úseky Plzeň-Most a Česká Lípa - Rumburk, kde dohromady jezdí 146 vlakových spojů. Cestující si zde mohou vybrat mezi jízdenkou jednoho z pěti dopravců působících na těchto tratích nebo jednotnou jízdenku. Ta je na rozdíl od jízdného dopravců platná ve všech vlacích.

"Cestující si koupí jednu jízdenku a může využít jakékoliv dopravce, jízdní doklad nebude vázán na konkrétní spoj. OneTicket bude platit ve všech vlacích a pro všechny kombinace. Cestujícím navíc nabídneme roční 25procentní slevu nebo zvýhodnění zpáteční jízdenky," uvedl na tiskové konferenci ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). 

Dosud stát testoval především propojení systému s dopravci prodejem na jejich pokladnách či odbavování ve vlacích. Nyní se tak zkušební provoz rozšíří o elektronický prodej jízdenek, od kterého si stát slibuje větší využití cestujících. Prodej jízdenek na internetu nebo přes mobil funguje od půlnoci. Testování potrvá až do prosince, ještě v listopadu by se mělo rozšířit i na další tratě.

Cestující zatím využili přes 6000 jednotných jízdenek za 280 tisíc korun.

"Účelem pilotního provozu je nejen ověření správné funkce prodeje jízdenek, který nyní rozšiřujeme o další možnosti, ale i kontrola takové jízdenky ve vlaku a následné rozúčtování tržeb za tyto přepravy mezi dopravce," popsal šéf Cendisu Jan Paroubek.

Stát podle něj v systému monitoruje i reálné využití jednotné jízdenky na jednotlivých spojích a podle toho následně rozděluje platby dopravcům. Nejvíce se jízdenky prodávají na pokladnách Českých drah.

Ministerstvo dopravy na vývoji systému spolupracuje s firmou CENDIS, kterou úřad v minulosti zřídil právě pro vývoj informačních agend v dopravě. V první fázi stát připravuje jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy