Datová revoluce? T-Mobile zvýšil limit u neomezeného tarifu a lehce zdražil

Jakub Zelenka Jiří Hovorka Jakub Zelenka, Jiří Hovorka
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:20
Po čtyřech letech, kdy zůstaly neomezené tarify s 1,5 GB dat za 749 korun téměř stejné, přichází změna. Po nátlaku politiků a spotřebitelských organizací začali operátoři navyšovat své datové balíčky. T-Mobile nyní představil nové tarify. Nabízí 10 GB za 499 Kč i neomezený tarif s 4 GB dat. S novou nabídkou už přišla i konkurence.
Foto: Economia

Praha - Mobilní operátoři pomalu začínají reagovat na požadavky Čechů, kteří chtějí levnější data do svých mobilních telefonů. T-Mobile představil nové tarify s větší porcí dat.

Za 499 korun T-Mobile nově nabídne tarif Mobil S s neomezeným voláním a SMS a 500 MB dat. Druhou variantou za stejnou cenu je tarif Mobil Data s 10 GB. Volání ale přijde na 3,5 koruny za minutu a SMS na 1,50 koruny. Nový neomezený tarif Mobil M za 799 korun bude mít neomezené volání a SMS se 4 GB dat. To je navýšení o 2,5 GB proti předchozí nabídce a zároveň zdražení o 50 korun. Novou nabídku operátor začne prodávat od 2. dubna.

Konkurenční O2 i Vodafone zatím zůstávají na ceně 749 korun za neomezený tarif s 1,5 GB dat. Zdali budou na novou nabídku od T-Mobile nějak reagovat, říci zatím nechtějí. "Naši nabídku produktů, která je výrazně širší než u konkurence, průběžně zlepšujeme a měníme v souladu s dlouhodobým plánem. O uvedení novinek v naší nabídce zákazníky včas informujeme," reagovala například Lucie Pecháčková, tisková mluvčí O2. Když před čtyřmi lety Telefónica (dnešní O2) přišla s neomezeným tarifem za 749 korun, oba konkurenti na to bezprostředně reagovali a její nabídku vyrovnali.

Všechny výše uvedené ceny v nové nabídce T-Mobile platí při podpisu smlouvy na dva roky. Bez závazku jsou tarify o 150 korun dražší. Nevyčerpaná data se nepřevádějí do dalšího měsíce. Pro náročné zákazníky T-Mobile představil ještě další tarify s neomezeným voláním a SMS s vyšším datovým limitem: Mobil L je za 999 Kč s 8 GB dat, XL za 1499 Kč s 16 GB a XXL za 2499 Kč s 60 GB dat.

"Chceme inovovat oblast mobilních tarifů. Jde nejen o dostupnost hlasových, ale také datových služeb. To všechno nabízí naše nová nabídka tarifů," řekl k nabídce výkonný ředitel segmentu T-Mobile Dušan Švalek.

Podle kritiků mohl jít T-Mobile rozhodně dále. "Dnes představené ceny společností T-Mobile jsou stále o 20 procent vyšší, než je průměr EU. Proti drahým nabídkám budeme bojovat, dokud se nezmění," komentoval představený ceník Svatopluk Bártík, který založil spotřebitelské sdružení Telefonující.

Česko má téměř nejdražší mobilní internet z celé Evropské unie. Zatímco v Polsku stojí 1 GB kolem osmi korun, v Česku je cena až patnáctkrát vyšší. A tak se stal mobilní internet i politickým tématem, kvůli němuž musel skončil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). 

Kvůli drahým datům je tak na operátory vyvíjen tlak od politiků a spotřebitelských organizací. Že by měl nátlak něco společného s obměnou nabídky T-Mobile, ale Švalek odmítl. "Není to reakce na mediální tlak. Na nové nabídce jsme začali pracovat už před několika měsíci. Chceme posunout vývoj na mobilním trhu v Česku," tvrdí. Tarify prý firma připravovala podle potřeb zákazníků.

První nesmělý krok v nabídce tarifů už učinil i Vodafone. Ten začátkem února "přifoukl" svůj neomezený rodinný balíček Red+ ze dvou na 42 GB. Čtyřčlenná rodina za něj zaplatí 2499 korun, to je 625 korun na jednoho. Nabídka však cílí pouze na rodiny, a není tak pro každého.

Jinou cestou se vydalo konkurenční O2 se svým tarifem Start. Na webu v březnovém ceníku ho sice operátor má, ale pro běžného zákazníka je velmi složité se k němu proklikat. Balíček není neomezený, a tak je třeba si hlídat provolané minuty a zaslané SMS. Zato ale 3 GB mobilního internetu bez úvazku nabízí za necelých 840 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno.

Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí velmi pravděpodobně nepřežili.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Babiš uvítal pokyn ze summitu, aby Brusel zvážil další regulaci energetického trhu

Český premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za velký úspěch pokyn unijního summitu, aby komise zvážila další regulaci energetického trhu. Podle něj zatím Evropská komise nereaguje adekvátně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy