Datová revoluce? T-Mobile zvýšil limit u neomezeného tarifu a lehce zdražil

Jakub Zelenka Jiří Hovorka Jakub Zelenka, Jiří Hovorka
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:20
Po čtyřech letech, kdy zůstaly neomezené tarify s 1,5 GB dat za 749 korun téměř stejné, přichází změna. Po nátlaku politiků a spotřebitelských organizací začali operátoři navyšovat své datové balíčky. T-Mobile nyní představil nové tarify. Nabízí 10 GB za 499 Kč i neomezený tarif s 4 GB dat. S novou nabídkou už přišla i konkurence.
Foto: Economia

Praha - Mobilní operátoři pomalu začínají reagovat na požadavky Čechů, kteří chtějí levnější data do svých mobilních telefonů. T-Mobile představil nové tarify s větší porcí dat.

Za 499 korun T-Mobile nově nabídne tarif Mobil S s neomezeným voláním a SMS a 500 MB dat. Druhou variantou za stejnou cenu je tarif Mobil Data s 10 GB. Volání ale přijde na 3,5 koruny za minutu a SMS na 1,50 koruny. Nový neomezený tarif Mobil M za 799 korun bude mít neomezené volání a SMS se 4 GB dat. To je navýšení o 2,5 GB proti předchozí nabídce a zároveň zdražení o 50 korun. Novou nabídku operátor začne prodávat od 2. dubna.

Konkurenční O2 i Vodafone zatím zůstávají na ceně 749 korun za neomezený tarif s 1,5 GB dat. Zdali budou na novou nabídku od T-Mobile nějak reagovat, říci zatím nechtějí. "Naši nabídku produktů, která je výrazně širší než u konkurence, průběžně zlepšujeme a měníme v souladu s dlouhodobým plánem. O uvedení novinek v naší nabídce zákazníky včas informujeme," reagovala například Lucie Pecháčková, tisková mluvčí O2. Když před čtyřmi lety Telefónica (dnešní O2) přišla s neomezeným tarifem za 749 korun, oba konkurenti na to bezprostředně reagovali a její nabídku vyrovnali.

Všechny výše uvedené ceny v nové nabídce T-Mobile platí při podpisu smlouvy na dva roky. Bez závazku jsou tarify o 150 korun dražší. Nevyčerpaná data se nepřevádějí do dalšího měsíce. Pro náročné zákazníky T-Mobile představil ještě další tarify s neomezeným voláním a SMS s vyšším datovým limitem: Mobil L je za 999 Kč s 8 GB dat, XL za 1499 Kč s 16 GB a XXL za 2499 Kč s 60 GB dat.

"Chceme inovovat oblast mobilních tarifů. Jde nejen o dostupnost hlasových, ale také datových služeb. To všechno nabízí naše nová nabídka tarifů," řekl k nabídce výkonný ředitel segmentu T-Mobile Dušan Švalek.

Podle kritiků mohl jít T-Mobile rozhodně dále. "Dnes představené ceny společností T-Mobile jsou stále o 20 procent vyšší, než je průměr EU. Proti drahým nabídkám budeme bojovat, dokud se nezmění," komentoval představený ceník Svatopluk Bártík, který založil spotřebitelské sdružení Telefonující.

Česko má téměř nejdražší mobilní internet z celé Evropské unie. Zatímco v Polsku stojí 1 GB kolem osmi korun, v Česku je cena až patnáctkrát vyšší. A tak se stal mobilní internet i politickým tématem, kvůli němuž musel skončil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). 

Kvůli drahým datům je tak na operátory vyvíjen tlak od politiků a spotřebitelských organizací. Že by měl nátlak něco společného s obměnou nabídky T-Mobile, ale Švalek odmítl. "Není to reakce na mediální tlak. Na nové nabídce jsme začali pracovat už před několika měsíci. Chceme posunout vývoj na mobilním trhu v Česku," tvrdí. Tarify prý firma připravovala podle potřeb zákazníků.

První nesmělý krok v nabídce tarifů už učinil i Vodafone. Ten začátkem února "přifoukl" svůj neomezený rodinný balíček Red+ ze dvou na 42 GB. Čtyřčlenná rodina za něj zaplatí 2499 korun, to je 625 korun na jednoho. Nabídka však cílí pouze na rodiny, a není tak pro každého.

Jinou cestou se vydalo konkurenční O2 se svým tarifem Start. Na webu v březnovém ceníku ho sice operátor má, ale pro běžného zákazníka je velmi složité se k němu proklikat. Balíček není neomezený, a tak je třeba si hlídat provolané minuty a zaslané SMS. Zato ale 3 GB mobilního internetu bez úvazku nabízí za necelých 840 korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy