Datová revoluce? T-Mobile zvýšil limit u neomezeného tarifu a lehce zdražil

Jakub Zelenka Jiří Hovorka Jakub Zelenka, Jiří Hovorka
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:20
Po čtyřech letech, kdy zůstaly neomezené tarify s 1,5 GB dat za 749 korun téměř stejné, přichází změna. Po nátlaku politiků a spotřebitelských organizací začali operátoři navyšovat své datové balíčky. T-Mobile nyní představil nové tarify. Nabízí 10 GB za 499 Kč i neomezený tarif s 4 GB dat. S novou nabídkou už přišla i konkurence.
Foto: Economia

Praha - Mobilní operátoři pomalu začínají reagovat na požadavky Čechů, kteří chtějí levnější data do svých mobilních telefonů. T-Mobile představil nové tarify s větší porcí dat.

Za 499 korun T-Mobile nově nabídne tarif Mobil S s neomezeným voláním a SMS a 500 MB dat. Druhou variantou za stejnou cenu je tarif Mobil Data s 10 GB. Volání ale přijde na 3,5 koruny za minutu a SMS na 1,50 koruny. Nový neomezený tarif Mobil M za 799 korun bude mít neomezené volání a SMS se 4 GB dat. To je navýšení o 2,5 GB proti předchozí nabídce a zároveň zdražení o 50 korun. Novou nabídku operátor začne prodávat od 2. dubna.

Konkurenční O2 i Vodafone zatím zůstávají na ceně 749 korun za neomezený tarif s 1,5 GB dat. Zdali budou na novou nabídku od T-Mobile nějak reagovat, říci zatím nechtějí. "Naši nabídku produktů, která je výrazně širší než u konkurence, průběžně zlepšujeme a měníme v souladu s dlouhodobým plánem. O uvedení novinek v naší nabídce zákazníky včas informujeme," reagovala například Lucie Pecháčková, tisková mluvčí O2. Když před čtyřmi lety Telefónica (dnešní O2) přišla s neomezeným tarifem za 749 korun, oba konkurenti na to bezprostředně reagovali a její nabídku vyrovnali.

Všechny výše uvedené ceny v nové nabídce T-Mobile platí při podpisu smlouvy na dva roky. Bez závazku jsou tarify o 150 korun dražší. Nevyčerpaná data se nepřevádějí do dalšího měsíce. Pro náročné zákazníky T-Mobile představil ještě další tarify s neomezeným voláním a SMS s vyšším datovým limitem: Mobil L je za 999 Kč s 8 GB dat, XL za 1499 Kč s 16 GB a XXL za 2499 Kč s 60 GB dat.

"Chceme inovovat oblast mobilních tarifů. Jde nejen o dostupnost hlasových, ale také datových služeb. To všechno nabízí naše nová nabídka tarifů," řekl k nabídce výkonný ředitel segmentu T-Mobile Dušan Švalek.

Podle kritiků mohl jít T-Mobile rozhodně dále. "Dnes představené ceny společností T-Mobile jsou stále o 20 procent vyšší, než je průměr EU. Proti drahým nabídkám budeme bojovat, dokud se nezmění," komentoval představený ceník Svatopluk Bártík, který založil spotřebitelské sdružení Telefonující.

Česko má téměř nejdražší mobilní internet z celé Evropské unie. Zatímco v Polsku stojí 1 GB kolem osmi korun, v Česku je cena až patnáctkrát vyšší. A tak se stal mobilní internet i politickým tématem, kvůli němuž musel skončil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). 

Kvůli drahým datům je tak na operátory vyvíjen tlak od politiků a spotřebitelských organizací. Že by měl nátlak něco společného s obměnou nabídky T-Mobile, ale Švalek odmítl. "Není to reakce na mediální tlak. Na nové nabídce jsme začali pracovat už před několika měsíci. Chceme posunout vývoj na mobilním trhu v Česku," tvrdí. Tarify prý firma připravovala podle potřeb zákazníků.

První nesmělý krok v nabídce tarifů už učinil i Vodafone. Ten začátkem února "přifoukl" svůj neomezený rodinný balíček Red+ ze dvou na 42 GB. Čtyřčlenná rodina za něj zaplatí 2499 korun, to je 625 korun na jednoho. Nabídka však cílí pouze na rodiny, a není tak pro každého.

Jinou cestou se vydalo konkurenční O2 se svým tarifem Start. Na webu v březnovém ceníku ho sice operátor má, ale pro běžného zákazníka je velmi složité se k němu proklikat. Balíček není neomezený, a tak je třeba si hlídat provolané minuty a zaslané SMS. Zato ale 3 GB mobilního internetu bez úvazku nabízí za necelých 840 korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

ERÚ podá trestní oznámení na strakonickou teplárnu i starostu

Energetický regulační úřad (ERÚ) podá kvůli přerušeným dodávkám tepla ve Strakonicích trestní oznámení na starostu Břetislava Hrdličku, vedení teplárny i advokáta této firmy. Teplárna se podle ERÚ chová k lidem, kteří jsou teď opakovaně bez tepla a teplé vody, bezohledně, řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Teplárna v úterý přerušila dodávky firmě Energo. Energo zásobuje i 14 bytových domů na sídlišti Šumavská, jehož obyvatelé jsou tak bez teplé vody. Firmy se spolu soudí o platby za teplo. Dodávky přerušila teplárna Energu letos poněkolikáté. "Agresivní a nepravdivé mediální výpady teplárny nejsou předmětem trestního oznámení. Příčinou je bezohledný postup vůči spotřebitelům, kterému z pohledu našeho zmocnění nemůžeme zabránit dostatečně rychle," uvedl v tiskové zprávě předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 37 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy