Žluté vlaky opět ve ztrátě, lístky jsou příliš levné

Tereza Holanová Zuzana Kubátová Tereza Holanová, Zuzana Kubátová
15. 2. 2013 12:03
V roce 2012 činila ztráta RegioJetu více než 50 milionů korun
Foto: Jan Langer

Praha - Dostat žluté vlaky do zisku se nepodařilo ani loni. Ztráta společnosti RegioJet, která spadá pod Student Agency Holding, se v roce 2012 pohybovala okolo 50 milionů korun.

Zatím předběžné, neauditované výsledky deníku Aktuálně.cz sdělil majitel holdingu Radim Jančura.

Jančurova další společnost Student Agency má za sebou dobrý rok - její zisk přesáhl 130 milionů korun. A Jančura je stále připraven z jejího profitu svůj zatím ztrátový vstup na koleje dotovat.

RegioJet chtěl jezdit dráž

První soukromý železniční dopravce, který vstoupil na trasu Praha-Ostrava, vykázal podobný výsledek jako v roce 2011. Tehdy ovšem na trh teprve vstupoval, vlaky nejezdily po celý rok a startovací náklady byly vyšší než běžné provozní: firma musela například zaškolit zhruba stovku zaměstnanců.

Jak říká Jančura, tržby RegioJetu byly loni mnohem nižší, než původně očekával. Za to podle něj nemůže nízká obsazenost vlaků, ale příliš nízké ceny jízdenek. Ty podle něj tlačí dolů dumpingová politika Českých drah, na niž si stěžuje u antimonopolního úřadu.

"Když jsme se chystali vyjet, prodávaly České dráhy jízdenku do Ostravy za 430 korun, my chtěli nasadit 420. Dneska se jezdí za 295 korun, a když si koupíte lístek alespoň týden dopředu, tak za 210 kaček," komentuje podnikatel s tím, že se musel přizpůsobit.

Kolik stojí jednotlivé trati

Jančura také poprvé zveřejnil, kolik ho jeho vlakové projekty stojí.

"Celkový rozpočet je jedna miliarda," říká o rozjezdu linky Praha-Ostrava s tím, že zhruba tři čtvrtiny částky už vyčerpal. Na trasu Ostrava-Krnov-Olomouc, o niž nyní soutěží, počítá s osmi sty miliony korun.

Nejvíce se mu zatím prodraží spuštění linky Praha-Berlín-Hamburg, kterou má od konce roku 2014 provozovat s dopravcem Deutsche Bahn. V tomto případě půjde o více než tři miliardy korun.

Kolik bude stát plánovaná linka z Prahy do Brna, ještě neví. Konečná suma podle něj závisí na tom, zda České dráhy poté, co přijdou o dotace, trať úplně opustí, nebo budou RegioJetu konkurovat.

Přetahovaná o cestující pokračuje. Který vlak zvítězí?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy