Zelená nafta pro zemědělce zatím zůstane. Do roku 2014

ČTK ČTK
4. 6. 2012 17:51
Příští rok dostanou zemědělci o třetinu nižší vratku spotřební daně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Zatímco letos ještě zemědělci dostanou vratku ze spotřební daně v rámci takzvané zelené nafty 60 procent, příští rok by to mělo být jen 40 procent.

Po jednání s Asociací soukromého zemědělství to řekl premiér Petr Nečas.

Přesto jde o vítězství zemědělců. Vláda totiž původně navrhovala zrušit daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce již od příštího roku.

Proti plánovanému zrušení daňového zvýhodnění zemědělců se již uskutečnil protest. Zemědělské stroje zpomalovaly na řadě míst Česka dopravu na silnicích. Asociace soukromého zemědělství se ale, na rozdíl od ostatních agrárních organizací, k protestu nepřipojila.

Nečas jednal jen s menší asociací

Proto také premiér Nečas následně uvedl, že je dále ochoten jednat jen s asociací, "která nevydírá".

S Agrární komorou ČR a dalšími organizátory blokád, kteří v souhrnu představují zhruba 80 procent českého zemědělství, mluvit odmítl.

Pokud by došlo k okamžitému zrušení zelené nafty, platili by zemědělci v Česku téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun.

V případě zrušení zelené nafty by podle agrární komory Česko bylo kromě Slovenska jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu sedláci neměli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy