Ze zemí EU se nejvíce krade v Česku, ukázal průzkum

hp
18. 11. 2009 18:14
Zlodějům se také daří na Slovensku a Maďarsku
Mezi nejčastěji kradené zboží patří i alkohol.
Mezi nejčastěji kradené zboží patří i alkohol. | Foto: Ahold Slovakia

Praha - Podle průzkumu britské společnosti Centre for Retail Research se letos kradlo v zemích Evropské unie nejvíce v České republice.

Společnost sledovala obchody v jedenadvaceti zemích Evropské unie a zjistila, že počet ukradeného zboží v Česku meziročně vzrostl o 6,5 procenta na přibližně 8,7 miliardy korun. To je více než v minulých letech.

"Bohužel musím potvrdit růstový trend počtu krádeží v našich prodejnách. Zaznamenáváme více krádeží ze strany zákazníků a počet zadržených pachatelů letos narostl o 60 procent. Nejvíce se krade drobná elektronika, alkohol a cukrovinky," uvedl pro ČTK mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Libor Kytýr.

Podíl ztrát na tržbách českých obchodů se letos zvýšil z 1,38 procenta na 1,47 procenta, což bylo podle průzkumu britské společnosti nejvíce ze všech sledovaných zemí. Ostatní země zaznamenaly nárůst průměrně z 1,27 procenta na 1,33 procenta.

Hodně se také kradlo ve slovenských a maďarských obchodech. Tam byl podíl ztrát na obratu obchodníků 1,45 procenta. Do průzkumu bylo k evropským zemím zařazeno i Turecko. Jeho hodnota 1,67 procenta je ze sledovaných států úplně nejvyšší.

Podle průzkumu společnosti jsou zákazníci nejpoctivější v Rakousku a Švýcarsku. Tam ztráty z krádeží v obchodech činily jen jedno procento obratu.

Celkově letos zloději v obchodech všech zkoumaných států ukradli v přepočtu 750 miliard korun. Ztráty obchodníků se tak meziročně zvýšily o 4,7 procenta.

Zloději si podle průzkumu z obchodů nejčastěji odnesli alkohol, kosmetiku, DVD, drobnou elektroniku, počítačové hry, značkové oblečení a sladkosti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy