Zaměstnanci ČSA souhlasili, že si sníží platy

Ekonomika Ekonomika
20. 10. 2009 21:55
Zaměstnanci ČSA budou mít platy nižší o 5 až 15 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odboráři po týdnech bojů s vedením ČSA ustoupili a souhlasili s tím, že se zaměstnancům sníží platy.

Jak zjistily Lidové noviny, pět z osmi největších odborářských organizací už představenstvu firmy doručilo dodatky ke kolektivní smlouvě, kde se snížením platů souhlasí.

Zbylé tři organizace chtějí podle listu dodatky doručit do konce týdne.

"Odboráři přinesli předsedovi představenstva Miroslavu Dvořákovi podepsané dodatky ke kolektivním smlouvám jako důkaz vůle dále jednat," řekl LN předseda dozorčí rady společnosti Miroslav Zámečník.

Na snížení platů se zaměstnanci dohodli už s bývalým šéfem aerolinek Radomírem Lašákem. Piloti podle něj souhlasili se snížením platů o 15 procent, palubní personál o 10 procent a ostatní zaměstnanci o 5 procent.

V pondělí se na návrh ministra financí radikálně proměnilo vedení frmy - dozorčí rada Lašáka odvolala a na jeho místo dosadila šéfa Letiště Praha Miroslava Dvořáka.

Dozorčí radu ČSA nově vede ekonom Miroslav Zámečník místo dosavadního šéfa Václava Nováka, který ve funkci působil pouhých pár týdnů.

ČSA v pololetí vykázaly ztrátu 1,8 miliardy korun, přičemž koncem roku by se mohla vyšplhat až na tři miliardy korun.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy