Vězení za falšování dortu? Pekaři narazili s Mařenkou

Tomáš Fránek
7. 6. 2012 11:20
Kopírování známého medového dortu Marlenka řešil i Ústavní soud
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Snaha využít velké popularity medového dortu Marlenka se majitelům pekárny ze severu Moravy nevyplatila. Za jeho falšování totiž dostali přísný trest.

Po definitivním verdiktu Ústavního soudu musí tři majitelé pekárny z Havířova zaplatit vysokou pokutu v celkové výši 100 tisíc korun. Pokud tak neučiní, půjdou až na tři měsíce do vězení.

Marlenka se stala jedním z nejznámějších cukrářských výrobků v Česku. Firma Miko jich podle tradiční staroarménské receptury vyrábí přes sto tisíc měsíčně.

Mezi odběratele patří většina velkých obchodních řetězců, firma je dodává i na Pražský hrad. Medové dorty z Frýdku-Místku ale putují také do Dánska, Polska, Nizozemska, Rakouska, Maďarska a na Slovensko.

Stejná místa i obaly

Obliby Marlenky se rozhodli využít majitelé havířovské pekárny Semag. Na trh začali dodávat medový dort pod názvem Mařenka. Nabízeli ji na stejných místech jako Marlenku, v některých případech dokonce ve stejných obalech.

To se ale majitelům firmy Miko nelíbilo a majitele havířovské pekárny zažalovali.

"Na trhu je hodně druhů medovníků, nic proti tomu nemám. Havířovská pekárna Semag však začala můj dort bezostyšně kopírovat," uvedl jednatel firmy Miko International Gevorg Avetisyan. Mařenku odmítl zaregistrovat i Úřad průmyslového vlastnictví.

Mařenku sice pekárna nakonec přestala vyrábět, soudy ale rozhodly, že majitelé spáchali přečin porušení práv k ochranné známce. To potvrdil i Nejvyšší soud.

Za kopírování musí firma zaplatit pokutu ve výši sto krát tisíc korun. Jestliže ji neuhradí, hrozí majitelům až tři měsíce vězení. 

"Došlo k nepoctivému těžení z rozlišovací způsobilosti a dobrého jména ochranné známky Marlenka," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Příliš přísný trest?

Majitelé pekárny se ale ještě obrátili na Ústavní soud. Podle nich byl trest příliš přísný a neměl být vůbec řešen v rámci trestního řízení.

Policie totiž spor řešila dvakrát a v prvním případě rozhodla, že ke spáchání trestného činu nedošlo a oba výrobky si nejsou podobné. "Problematika ochranných známek je složitá a nebylo na místě uplatňovat trestní odpovědnost," uvedli majitelé pekárny ve stížnosti k Ústavnímu soudu.

Ústavní soudci ale nyní stížnost odmítli a potvrdili, že majitelé pekárny byli potrestání správně.

První trestní oznámení bylo sice odloženo na základě znaleckého posudku, podle kterého slova Marlenka a Mařenka si lidé plést nemohou, ale majitelé pekárny využívali pro svoje výrobky i podobná balení výrobků.

"Z přiložené fotodokumentace je zcela evidentní značná podobnost v obrazové úpravě a oba výrobky mají téměř identickou vnější podobu a jsou pro běžného spotřebitele těžko rozeznatelné, navíc za situace, kdy výrobky s označením Mařenka byly vkládány do krabic s označením Marlenka," uvedli ve svém verdiktu ústavní soudci.

Rozhodnutí soudů označil Ústavní soud za velmi podrobné a pečlivě zpracované. Nemá proto žádný důvod je měnit.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Domácí pekárna - už jste ji vyzkoušeli?

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 1 hodinou

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy