Ve sportce padl jackpot. Sazka bude hledat 25 milionů

Zdeněk John
22. 5. 2011 20:54
Loterijní firma bojuje o udržení licence, velká výhra ji může jen přitížit.

Praha - Krachující loterijní společnost Sazka stojí po nedělním večeru před další těžkostí. Musí najít přes 25 milionů korun, aby vyplatila výherce, který trefil takzvané první pořadí ve druhém tahu 20. týdne její nejpopulárnější hry, tedy Sportky.

Sazka bude muset o vyplacení výhry požádat insolvenčního správce dosazeného do firmy Městským soudem v Praze. Sice se proti verdiktu, kterým jí soud omezil nakládání s majetkem (tedy i vyplácení výher), odvolala, ale neuspěla.

Ale i přes očekávaný souhlas správce Josefa Cupky - až dosud vždy výplatu vysoké výhry povolil - nemá šťastlivec, který trefil všech šest čísel z losovaných 49, vůbec vyhráno. Sazce padly kvůli jejím potížím tržby, a má tudíž velké problémy s vyplácením takto vysokých výher.

Kvůli lednovému superjackpotu 103 miliony jí dokonce reálně hrozí, že bude muset na 30 dní přerušit loterijní činnost. Ministerstvo financí zatím nepravomocně rozhodlo, že o povolení k loteriím přijde, protože lednovou výhru nevyplatila celou.

Sazka v úterý podá podle informací Aktuálně.cz rozklad (odvolání), čímž bezprostřední nebezpečí odvrátí. Ale podmínky, aby jí povolení mohlo zůstat, nesplní.

Ze 103 milionů má výherce polovinu 

Mluvčí Sazky uvedl, že dosud z lednového superjackpotu poslala výherci zhruba polovinu. Každý týden pak přidává několik milionů, bude ji tedy stále dost zbývat, aby mohla konstatovat, že všechny výhry už vyplatila.

Kolem této výhry se ale rozhořel i právní spor.

Protože superjackpot padl před vyhlášením úpadku, může podle některých právníků jít o zvýhodňování věřitele. Sazka ale jinou možnost, jak si zachovat licenci, než výhru vyplatit nemá.

Ve čtvrtek se v Národním domě na Vinohradech sejde schůze věřitelů, která rozhodne, zda se Sazka ze svých dluhů bude dostávat reorganizací, nebo zda padne do konkurzu, v němž by bylo zpeněženo, co z ní zbylo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy