V dubnu lidé létali jen málo. Mohla za to sopka

Radek Pecák Radek Pecák
10. 6. 2010 10:58
Počty přepravených cestujících naopak narostly tureckým, ale i rakouským aeroliniím
Foto: Reuters

Brusel  - Sopečný prach způsobil, že evropským leteckým společnostem klesl v dubnu počet přepravených cestujících meziročně o 15,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Asociace evropských leteckých společností (AEA).

Kvůli velkému dubnovému poklesu zmizelo ze statistiky i předchozí částečné oživení z prvního čtvrtletí. Od počátku roku se tak počet cestujících snížil proti prvním čtyřem měsícům loňského roku o 2,5 procenta. Příjmy na cestujícího a kilometr pak v dubnu klesly o 15,8 procenta a od počátku roku o 1,6 procenta.

Ne všechny aerolinie v Evropě však prach z islandské sopky ovlivnil stejně negativně. Čtyři letecké společnosti dokonce zaznamenaly nárůst přepravy. Patřily mezi ně rakouské Austrian Airlines, ukrajinské Ukraine International Airlines, rumunské aerolinky Tarom a Turkish Airlines.

Řada aerolinek mělo propad více než pětinový

Naopak deset leteckých společností zaznamenalo propad o více než 20 procent. Nejhorší měla britská BMI - 39,3 procenta.

AEA na základě svých údajů přesto očekává, že letecká doprava letos v Evropě poroste. V týdnech, kdy prach dopravu neomezuje, totiž v květnu v meziročním srovnání přibývá mezi 6-8 procenty cestujících.

AEA má celkem 36 členů. Patří mezi ně aerolinky s pravidelnými letovými řády. Ročně členové asociace přepraví 347 milionů cestujících a šest milionů tun nákladu. Létají 2160 letadly do 662 destinací ve 162 zemích, denně vypraví 11 400 letů. Jejich roční obrat se pohybuje kolem 70 miliard eur (1,8 bilionu Kč) a zaměstnávají přímo 385 000 lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy