V Česku mi uměle oplodnili partnerku, žaluje Rakušan

Tomáš Fránek
24. 9. 2012 6:00
Přístup k umělému oplodnění by měly mít nejen manželské páry, ale i partneři
Lékař připravuje vajíčko na umělé oplodnění (ilustrační foto).
Lékař připravuje vajíčko na umělé oplodnění (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Brno - Přístup k umělému oplodnění v Česku by měly mít nejen manželské páry, ale také muži a ženy, kteří spolu žijí v partnerském svazku.

Rozhodl tak Nejvyšší soud České republiky, který posuzoval žalobu muže z Rakouska.

Muž chce vyplatit odškodnění za to, že jeho partnerka podstoupila v Česku umělé oplodnění a porodila dvojčata, přitom ale podle něj nebyl dodržen správný postup.

Nechci nic platit

Muž dal souhlas k umělému oplodnění partnerky už před jedenácti lety u svého lékaře v Rakousku.

Na soukromé klinice v Olomouci se pak mužově partnerce narodila dvojčata - po umělém oplodnění uskutečněném za použití vajíček další ženy.

Muž otcovství uznal. Se ženou už ale nežil, proto měl platit alimenty ve výši 430 eur.

Zaplatil ale jenom jednou sto eur a dál platit odmítl. Začal totiž zpochybňovat svůj souhlas s umělým oplodněním.

"Platnost souhlasu je zpochybněna tím, že do něj matka dítěte dopisovala po mém podpisu u mého jména jinou adresu, abychom mohli být považováni za druha a družku, což je podle rakouského práva podmínkou umělého oplodnění, stejně jako notářský zápis souhlasu," uvedl muž v žalobě, v níž požaduje jako odškodnění přes 41 tisíc eur.

Muž zpochybnil celý postup. Umělé oplodnění lze provést jen u ženy zpravidla do věku 35 let, ženě však bylo v době oplodnění 50 let. "Nebyl jsem jejím manželem, bylo mi 51 let a nebyl vyšetřen můj zdravotní stav," uvedl v žalobě s tím, že chybného postupu se dopustili čeští zdravotníci.

Manželství není podmínkou

Žaloba doputovala postupně od Okresního soudu v Olomouci (který původně rozhodl, že muž má nárok maximálně na vrácení zaplacených sto eur) přes Krajský soud v Ostravě až na Nejvyšší soud České republiky. 

Nejvyšší soud označil celý spor za mimořádně významný, protože dosud se v Česku podobný případ neřešil.

"K otázce, zda je umělé oplodnění provedené na žádost nesezdaného páru v souladu s právním řádem České republiky, byly vysloveny rozdílné názory," uvedli soudci.

Podle soudců je ale právo na rodinný život zaručeno bez ohledu na to, zda je uskutečňováno v manželství, či mimo něj. Právo na výchovu ze strany obou rodičů může být plnohodnotně naplněno bez ohledu na to, zda jeho rodiče jsou manželi.

"Přístup k metodám asistované reprodukce by tedy měl být možný nejen pro manžele, ale také pro muže a ženu, kteří spolu žijí v partnerském vztahu," rozhodli soudci. Podle nich se tak dá vyložit i opatření ministerstva zdravotnictví, které kroky kolem umělého oplodnění upravuje.

"Žádné omezení vůči nesezdaným osobám z něj nelze vyvozovat," uvedli soudci s tím, že soužití nesezdaných párů je nyní běžnou normou.

Stížnosti Rakušana ale přece jenom vyhověli a nařídili nové projednání celého sporu. Soudy tak musí znovu rozhodnout, zda skutečně všechny kroky provázející umělé oplodnění partnerky muže byly v pořádku a zda nemá nárok aspoň na částečné odškodnění.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy