Po půl roce mateřské do práce. Drábek chystá nový zákon

Sandra Štefaniková
18. 6. 2012 20:05
Matky by mohly své šestiměsíční děti posílat do dětských skupin
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Jan Langer

Praha - Již příští rok by mohly mít ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené možnost nastoupit do zaměstnání již půl roku po porodu.

Umožnit by jim to měl zákon o dětských skupinách a chůvách, jehož návrh zpracovává Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Dětské skupiny ale nemají za úkol nahradit klasické mateřské školky. Měly by fungovat mimo režim školského zákona a zákona o péči o děti, čímž by se značně zjednodušil způsob jejich fungování. Vztahovaly by se na ně méně přísné prostorové a hygienické normy.

Potřebný zákon, který by umožnil alternativy v péči o děti, ale zatím schválen nebyl. A to i přes to, že vláda v programových prohlášeních opakovaně deklarovala podporu rychlejšího návratu pečujících rodičů k výdělečné činnosti prostřednictvím zaměstnání.

Firemní školky jsou pro zaměstnavatele nevýhodné

MPSV upozorňuje, že obdobu dětských skupin je možné zřídit již nyní. Problém je, že současné právní normy vznik alternativních zařízení umožňují jen velmi komplikovaně.

Vztahuje se na ně totiž řada přísných hygienických, stravovacích, prostorových a požárních předpisů.

Zřízení a provoz mateřské školky tak ročně vyjde na víc než 3,5 miliónů korun. Vysoké vstupní a následné provozní náklady mnoho firem odrazuje. Navíc na provoz firemních školek se v současné době nevztahují žádné daňové úlevy.

Právě tyto nedostatky by měla vyřešit připravovaná legislativní úprava. Náklady na fungování dětské skupiny by měly být řádově nižší a provozovatel bude mít možnost si je odepsat z daní.

Nový zákon by mohl platit již od roku 2013

Zřizovateli dětské skupiny by podle vznikajícího zákona mohly být fyzické i právnické osoby podle zákona o živnostenském podnikání, ale také obce a kraje, nestátní neziskové organizace a zaměstnavatelé včetně organizačních složek státu.

Do dětské skupiny by rodiče mohli své děti umístit již od šesti měsíců věku a starat by se o ně měli kvalifikovaní pracovníci.

"Služba hlídání a péče o dítě v dětské skupině bude poskytována na nekomerčním základě, jejím účelem tedy nebude generování zisku pro poskytovatele služby,"  vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Ministerstvo doufá, že navrhovaný zákon s pracovním názvem O dětské skupině a chůvě umožní ženám rychlý návrat do zaměstnání. Zákon by měl vejít v platnost v lednu 2013. Česká republika by se tak přiblížila k zemím západní Evropy, kde je podobná praxe běžná.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy