Úřad prověřuje Student Agency, zda porušila zákon

Tomáš Fránek
16. 6. 2008 12:44
Antimonopolní úřad zahájil správní řízení
Autobusy Student Agency na nádraží Florenc
Autobusy Student Agency na nádraží Florenc | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení se společností Student Agency.

Úřad firmu podezírá ze zneužití dominantního postavení v oblasti autobusové dopravy na lince Praha - Brno.

Podle mluvčího antimonopolního úřadu Kristiána Chalupy jde o rozdílné ceny na počátku roku 2008 u těch spojů, kterým konkurovala v obdobném čase společnost Asiana, proti cenám, které nasadila Student Agency na dalších linkách mezi Brnem a Prahou.

Stížnost konkurence

Asiana na lince z metropole do Brna od loňského roku vedla cenovou válku se Student Agency, na některých spojích se platila třeba i jen koruna. Zároveň Student Agency začala nabízet na některých linkách levnější jízdné.

Student Agency v konkurenčním boji počet linek rozšířila, Asiana počet spojů mezi oběma městy postupně snižovala na dva denně. A poté se ceny jízdenek Student Agency vrátily na původní hladinu. A od platnosti nového jízdního řádu Asiana jezdit nebude mezi Prahou a Brnem vůbec.

Pokud by úřad prokázal, že společnost zneužila svého dominantního postavení, hrozila by Student Agency vysoká, několika milionová pokuta.

Žádný problém není

Podle majitele firmy Radima Jančury ale v cenách jízdenek žádný problém není a šetření úřadu se nebojí.

Úřad se cenami jízdenek Student Agency zabýval už loni. Zjišťoval, zda společnost nezneužívala své dominance, když nabízela některé jízdenky za podnákladové ceny, například i za korunu. Porušení zákona ale nakonec nezjistil.

Skupina kolem Student Agency, jejímž majitelem je podnikatel Radim Jančura, loni meziročně zvýšila tržby o 30 procent na 3,4 miliardy korun. Letos chce skupina dosáhnout obratu přes čtyři miliardy.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy