Tajemní Švýcaři se soudí s Českem o dalších 40 miliard

11. 9. 2008 11:00
Žaloba směřuje na nuceného správce padlé IPB

Praha - Desítky miliard korun ze státní pokladny jsou ve hře v kauzách, které lze označit za pohrobky zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.

A to přesto, že byl ke konci roku 2006 uzavřen smír s japonským investorem - skupinou Nomura, který letos přišel daňové poplatníky na 3,6 miliard korun.

Švýcarská společnost SPB Consortium totiž podle informací deníku Aktuálně.cz vede u Městského soudu v Praze spor za 40 miliard korun kvůli krachu IPB. Žalovaným je nucený správce banky Petr Staněk, tedy vlastně Česká národní banka, která nucenou správu na IPB uvalila.

"Jednání je nařízeno na toto pondělí," potvrdil deníku Aktuálně.cz Petr Kulawiak, mluvčí pražského městského soudu.

Stejná firma žaluje u Městského soudu v Brně antimonopolní úřad o osmdesát miliard korun. A také kvůli jeho postupu vůči IPB.

Žaloby za 226 miliard

Kde vlastně neznámá švýcarská firma přišla k tomu, že žaluje v zásadě český stát? Koupila si tyto spory jako pohledávky z konkurzní podstaty IP Banky, nástupnické firmy zkrachovalé IPB.

Příběh těchto sporů je, ostatně jako vše vážící se k historii IPB, komplikovaný.

V červnu 2000 uvalila ČNB na IPB nucenou správu a její aktiva odkoupila o pár dní později ČSOB.

V nástupnické IP Bance úřaduje nucená správa. A její akcionáři právě na nucenou správu podávají v roce 2001 žalobu.

Není to jediná žaloba, která je s IP Bankou spojena. Hned po skončení nucené správy v červnu 2002 podává představenstvo "pohrobka" lví banky, tehdy ovládané Nomurou, žalobu na ČSOB pro neplatnost smlouvy o prodeji IPB - o dalších 40 miliard.

Ještě v témže roce je v prosinci podána žaloba na ČSOB a americkou banku JP Morgan kvůli ocenění IPB, v níž se nárok nakonec vyčíslil na 76 miliard korun.

A konečně v polovině roku 2003 je podána žaloba na antimonopolní úřad o již zmíněných 80 miliard.

Švýcaři, nebo Čech?

Jediná z těchto kauz je rozřešena. Žaloba na ČSOB a JP Morgan byla londýnským tribunálem zamítnuta. Zbylé tři kauzy byly jako budoucí pohledávky prodány v rámci konkurzního řízení IP Banky.

Žalobu na ČSOB koupila slovenská společnost Global Factoring ve veřejné dražbě v roce 2004 za více než sto milionů.

Zbylé spory se státem šly cestou výběrového řízení. A prodány byly správkyní konkurzní podstaty až ke konci listopadu 2006, jen pár dní před uzavřením smíru s Nomurou.

Spor za 80 miliard byl prodán za 11 milionů korun. Druhý spor pak za devět. Oba získala účelová společnost Sasano Credit se sídlem na pražském Žižkově. A obě následně odprodala švýcarské společnosti SPB, která nyní oba spory vede.

Do výběrového řízení se správkyni konkurzní podstaty přihlásilo i ministerstvo financí. Podle informací deníku Aktuálně.cz dokonce nabídlo vyšší cenu než Sasano. Pro formální nedostatky nabídky však nakonec úřad nezvítězil, a kauzy tak ze světa nezmizely.

Podle některých médií stojí za SPB český podnikatel. Zdroje deníku Aktuálně.cz tuto teorii podporují. Podle nich jsou tato aktiva pro zahraniční subjekty nezajímavá a švýcarská firma je tak jen prostředníkem pro českého vlastníka.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy