Sazka: Penta zkouší vyrazit PPF a KKCG trumfy z ruky

Zdeněk John
23. 5. 2011 11:51
Gladiolus popírá pohledávku, která vznikla z dluhopisů Sazky
Foto: Jan Langer

Praha - Společnost Gladiolus, za kterou stojí zájemci o Sazku investiční skupina Penta a eInvest podnikatele Martin Ulčáka, rozjela formální kroky, jejichž cílem je vyřadit ze hry trumf PPF a KKCG, tedy největší dosud uznaný dluh Sazky.

Gladiolus poslal Městskému soudu v Praze návrh na popření pohledávky ve výši pěti miliard korun, kterou uplatňuje správce dluhopisů, londýnská The Bank of New York Mellon.

Stejně se Gladiolus zachoval v případě pohledávek Siderius Holdings a Moranda, tedy těch, přes které se k dluhům Sazky dostal Radovan Vítek a později je přepustil PPF. V těchto případech jde o 433, respektive 451 milionů.

V listině, v níž odůvodňuje popření pohledávky, zástupkyně Gladiolusu popisuje, že tento krok učiní i ve čtvrtek na přezkumném jednání těsně před klíčovou schůzí věřitelů. Na ní se bude rozhodovat, zda Sazka bude reorganizována, nebo skončí v konkurzu, což jsou dvě základní možnosti, které připouští insolvenční zákon pro firmu v úpadku.

Gladiolus versus Kellner-Komárek

Gladiolus je jedním z věřitelů (hlásí se nejméně o 172 milionů korun) a jako takový má právo popřít pohledávku jiného věřitele.

Spor je to důležitý proto, že podle váhy jednotlivých věřitelů (podle objemu peněz) se bude na čtvrteční schůzi v pražském Národním domě na Vinohradech rozhodovat, co dál se Sazkou a jejímu dluhy.

Gladiolus zjednodušeně řečeno argumentuje tím, že The Bank of New York Mellon neměla právo přihlásit pohledávku tak, jak to udělala (především jde o rozdíly mezi anglickým a českým právem).

Cupka řekl "Ano"

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka označil už minulý týden pohledávku vzniklou z dluhopisů, za které se postavila O2 Aréna, jako nespornou. Do přezkumného řízení ve čtvrtek se tedy dostane, stejně jako pohledávky Moranda a Siderius Holding.

Ale Gladiolus se jí svou právní argumentací pokusí vyřadit ze hry, aby její držitelé "nepostoupili" do schůze věřitelů. O tom, zda se to podaří či nikoliv, rozhodne soudce Jaromír Harmach, který přezkumné řízení povede.

Většinovými vlastníky dluhopisů jsou PPF a KKCG, další vážní zájemci o Sazku vedle Penty. Pro jejich souboj bude čtvrtek nejdůležitějším dnem od chvíle, kdy Sazka byla prohlášena soudem jako firma v úpadku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy