Průměrná mzda stoupla o pětistovku, nejmíň od roku 2000

Petr Kučera Petr Kučera
7. 6. 2010 9:14
Firmy nemají důvod přidávat - je vysoká nezaměstnanost a oživení ekonomiky je zatím slabé
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Průměrná mzda v České republice vzrostla během letošního prvního čtvrtletí na 22 748 korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

Oproti stejnému loňskému období se průměrná hrubá mzda zvýšila jen o 2,2 procenta (484 korun), což je nejnižší růst od roku 2000, kdy začíná srovnatelná časová řada.

Reálně - tedy po odečtení inflace - se mzda zvýšila meziročně dokonce jen o 1,5 procenta. V podnikatelské sféře vzrostla nominálně o 2,0 %, reálně o 1,3 %. V nepodnikatelské sféře pak nominálně o 3,0 %, reálně o 2,3 %.

V porovnání s předchozím čtvrtletím stoupla průměrná mzda - po očištění od sezonních vlivů - o 0,7 procenta.

Podle analytika Pavla Sobíška z UniCredit Bank je z dnešní statistiky vidět, že ekonomická recese omezila v prvním čtvrtletí výplatu mimořádných odměn a bonusů.

Lidé dostanou přidáno je půl procenta

"Růst mezd je škrcen stále ještě vysokou nezaměstnaností a slabým oživením ekonomiky. V letošním roce očekáváme růst průměrné mzdy okolo dvou procent. Po odečtení inflace se průměrná (reálná) mzda zvýší jen o pouhé cca půl procento," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná
Kdy vám firma může snížit mzdu a jak se bránit

"S vyšším růstem mezd nelze počítat ani v dalších čtvrtletích. Ekonomické oživení zůstane pozvolné a růst spotřebitelských cen zůstane pomalý," očekává také Jiří Šimek ze společnosti Citfin. "Firmy budou nadále opatrné se zvyšováním mezd neboť oživení ekonomiky bude stále křehké. Nebude je k tomu nutit ani situace na trhu práce, kde je nyní mnohem větší nabídka pracovních sil, než tomu bylo v minulých letech," dodává.

"Očekáváme, že ten nejpomalejší růst mezd máme již za sebou. Ekonomika vykazuje známky zlepšení. Nicméně mzdy budou reagovat s velkým zpožděním. V roce 2010 očekáváme růst průměrných mezd kolem tří procent, ale nejčastější mzdy porostou pomaleji," říká Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Ty nejoptimističtější výpočty podle ní ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037.

Statistiku vylepšilo propouštění

Horská také upozorňuje, že průměrná mzda roste také zásluhou klesajícího počtu zaměstnanců, zatímco objem vyplacených mezd klesá. Podle ČSÚ klesl počet zaměstnanců za první čtvrtletí o 176 tisíc.

Také podle Petra Draxlera, odborníka na řízení lidských zdrojů ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, je průměrný růst "vylepšen" i díky propuštění nízkopříjmnových zaměstnanců v dělnických profesích kvůli poklesu poptávky. "Tito zaměstnanci bývají v některých odvětvích nahrazováni agenturními zaměstnanci, jejichž mzdy nejsou zachyceny ve statistikách daného odvětví," dodává Draxler.

Největší úbytek pracovních míst zaznamenal ČSÚ v průmyslu a stavebnictví. Zajímavostí je, že zatímco zaměstnanost v podnikatelské sféře klesala (o 184 tisíc lidí), v nepodnikatelském sektoru vzrostla o osm tisíc - podle statistiků jde často o veřejně prospěšné práce tlumící růst nezaměstnanosti.

Průměrná nominální mzda nejvíce klesla v odvětvích "profesní, vědecké a technické činnosti" (o 7,9 %), "peněžnictví a pojišťovnictví" (o 1,1 %) a "informační a komunikační činnosti" (o 1,0 %). Nejvyšší růst vykázala odvětví "zdravotní a sociální péče" (o 7,6 %), "kulturní, zábavní a rekreační činnosti" (o 7,3 %) a "těžba a dobývání" (o 5,6 %).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy