Při leteckých neštěstích loni zemřelo 786 lidí

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 3. 2011 10:03
V roce 2010 došlo k 94 leteckým neštěstím, zahynulo při nich o 101 pasažéra více než o rok dřív.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Cestování vzduchem je sice i nadále bezpečnější než jiné způsoby dopravy, v loňském roce se ale počet nehod dopravních letadel o čtyři zvýšil. Jak informovalo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), při neštěstích tak zahynulo o 101 pasažéra více než v roce 2009.

Celkový počet leteckých neštěstí v loňském roce stoupl na 94, zemřelo při nich 786 lidí. Podobné počty mrtvých uvádí statistiky při dopravních nehodách jen v České republice.

Pravděpodobnost zřícení je větší u strojů z východu 

"Z celkového počtu se 77 nehod stalo starším letadlům východní výroby, 17 nehod se stalo letadlům západní výroby. Největší počet nehod, celkem 19, se stalo v Africe," uvedl mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

V posledních letech byl v počtu leteckých neštěstí neméně tragický rok 2004, kdy při nich zemřelo pouze 428 osob, celkově se však bezpečnost v posledních deseti letech zvýšila.

"Ještě v 90. letech minulého století docházelo v průměru k více než 1000 úmrtím ročně a to se navíc létalo na menším počtu letů než v současnosti," upozornil Okamura.

Dopravní letadla v loňském roce přepravila na 36,8 milionů letů celkem 2,4 miliardy lidí.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy