PPF se vrhá na zdravotnictví, chce koupit nemocnici

Hana Vorlíčková
10. 7. 2008 9:25
Skupina založila dceřinnou společnost PPF Healthcare
Kolonáda v Mariánských lázních, ilustrační snímek.
Kolonáda v Mariánských lázních, ilustrační snímek. | Foto: Simona Holecová

Praha - Skupina PPF, kterou ovládá miliardář Petr Kellner, si chce podmanit kus českého zdravotnictví. Před několika dny totiž založila dceřinnou společnost PPF Healthcare.

První akvizicí PPF Heathcare by měla být městská nemocnice v Mariánských Lázních. "Ano, tato společnost se o koupi nemocnice zajímá," potvrdil deníku Aktuálně.cz Josef  Řezka, ekonomický šéf nemocnice.    

Zájem o mariánsko-lázeňskou nemocnici potvrdil i Jiří Hájek, mluvčí PPF Group. "Máme velký zájem stát se strategickým partnerem nemocnice v Mariánských Lázních"," uvedl.

Kellner versus Šmucler

Na prodej 66procentního podílu nemocnice v Mariánských Lázních vypsalo město veřejnou obchodní soutěž. Nabídky se podávaly do 27. června.  Město doufá, že strategický partner bude do rozvoje místní nemocnice investovat minimálně sto miliónů korun.

Zájemců o koupi dvoutřetinového podílu je několik. Jedním z konkurentů společnosti Petra Kellnera je například lékař Roman Šmucler. Ten vlastní Kliniku estetické medicíny Asklepion. Lidé ho však znají spíše jako moderátora.  

Je zřejmé, že PPF Healthcare má již v hledáčku další akvizice. Petr Kellner totiž o zdravotnickém byznysu přemýšlí již delší dobu. Přibližně před rokem totiž v rozhovoru pro deník MFD uvedl: "Ale na nějaké velké budování nového byznysu je Česká republika malá země. Výjimkou, a to se týká celé této části Evropy, je zdravotnictví. To tady není vyřešené."

Zentiva a zdravotní pojišťovna 

PPF Group je úzce propojena se zdravotnickým byznysem i díky farmaceutické firmě Zentiva. V ní nyní skupina a Generali Holding vlastní téměř pětinový podíl.

PPF Group také nedávno nabídla drobným akcionářům nabídku na dobrovolné převzetí akcií. To se však vedení Zentivy nelíbí a management rovněž označil nabídku za podhodnocenou. 

Lidé kolem PPF však trvají na tom, že jejich nabídka převzetí zůstává jedinou realistickou a ničím nepodmíněnou volbou pro akcionáře Zentivy. Firma to oznámila u příležitosti středeční mimořádné valné hromady.

Zároveň se na trhu spekuluje o tom, že by mohl Generali PPF Holding založit novou zdravotní pojišťovnu.

Petr Kellner není prvním miliardářem v Česku, který se rozhodl investovat nemalé peníze do zdravotnictví. Konglomerát zdravotnických zařízení a také pojišťoven má pod sebou v rámci skupiny Agel shromážděn Tomáš Chrenek.

Čtěte více:
Chrenek dostal souhlas získat železniční nemocnici
Julínek zasahuje proti pojišťovně magnáta Chrenka

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy