Julínek zasahuje proti pojišťovně magnáta Chrenka

Petr Holub
22. 5. 2008 9:33
Pojišťovna platí lékařům za přestup pacienta
Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Tomáše Julínka podezřívá pojišťovnu Agel z protiprávního jednání
Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Tomáše Julínka podezřívá pojišťovnu Agel z protiprávního jednání | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová zdravotní pojišťovna Agel byla obviněna, že zneužívá peníze vybrané na zdravotním pojištění k lovu klientů.

"Ministerstvo případ prošetřuje, pravděpodobně jde o protiprávní postup," potvrdil mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Agel založil ocelářský magnát Tomáš Chrenek, který už vlastní či pronajímá řadu nemocnic, ambulancí a lékáren.

800 korun za klienta

Od prvního dubna mají praktičtí a dětští lékaři novou možnost, jak si přivydělat. Pokud přemluví svého klienta, aby přešel k nově založené pojišťovně Agel, mohou Agelu účtovat 800 korun za speciální kód 02901, který nemá žádná jiná pojišťovna.

Teoreticky by měl lékař pacienta prohlédnout, to se však po něm nebude vyžadovat.

"Kód je určitým bonusem pro praktické lékaře a je náhradou za určité administrativní náklady spojené se zavedením nové pojišťovny do vašeho registru. Rozsah této 'preventivní' prohlídky necháme na každém lékaři," vysvětlil příplatek za získání nového pacienta zdravotní ředitel Agelu Filip Horák v dubnovém čísle časopisu Vox pediatriae.

Peníze z pojistného

Agel má důvod k přemlouvání pacientů přes lékaře. Vznik zdravotní pojišťovny je podmíněn tím, že do roka sežene 50 tisíc klientů.

To je zvlášť obtížný úkol na severní Moravě, kde Agel především operuje. Už dnes tam zaměstnanecké zdravotní pojišťovny převzaly od VZP dvě třetiny klientů. Ti nemají vážný důvod přecházet znovu k někomu jinému.

Razantní přístup Agelu je sporný, protože marketing pro získávání klientů platí z peněz, které občané odvádějí na zdravotním pojistném a které by tedy měl využít na léčení.

Agel neustoupí

Pojišťovna nechce ustoupit: "Zákon nezakazuje kterékoliv jiné zdravotní pojišťovně zavést nový vlastní kód," upozorňuje mluvčí Agelu Mária Adamová. Podle ní je preventivní prohlídka dokladem, že se pojišťovna chce cíleně zaměřit na individuální péči o každého pacienta.

"S ohledem na stav českého zdravotnictví vyvstává otázka, zda je pro pojištěnce lepší, když jsou jejich peníze hromaděny jako přebytky na účtech pojišťoven, nebo jsou tak jako u Zdravotní pojišťovny Agel nazpět efektivně investovány do zdravotní péče," připomíná Adamová třicetimiliardový přebytek zdravotního pojištění.

Antikoncepce z výdělku nemocnic

Pojišťovna Agel se dostala do konfliktu s ministerstvem už jednou, když začala klientům nabízet pětisetkorunový příspěvek na antikoncepci. Ministerstvo zasáhlo po stížnostech ostatních pojišťoven, kterým dříve obdobný příspěvek zakázalo.

"Tento postup již byl pojišťovně vytknut a došlo ke změně," potvrdil jednání o antikoncepci mluvčí Cikrt. Ministerstvo se smířilo se změnou, že příspěvek neplatí Zdravotní pojišťovna Agel a.s., ale další Chrenkova firma Agel, a.s., která provozuje nemocnice.

"Dnes nabízíme příspěvek na antikoncepci ve výši až 1500 korun a není financována z vybraného pojistného," potvrzuje za pojišťovnu mluvčí Adamová.

Náprava bez sankcí

V případě "preventivních prohlídek" Cikrt předpokládá, že ministerstvo bude žádat po pojišťovně nápravu. Připouští však, že úředníci nemohou použít žádné sankce. "Mohou postupovat pouze v mezích, daných současnými zákony. Z represivních opatření je k dispozici vlastně už jenom krajní možnost nucené správy."

To je podle mluvčího další důvod k reformě zdravotnictví. Plánovaný Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami bude hlídat a trestat pojišťovny průběžně, například pokutami.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy