Polovinu agenturního zaměstnávání tvoří černý trh

ČTK ČTK
23. 10. 2012 12:16
Prostřednictvím agentur práce bylo v Česku loni zaměstnáno 161 tisíc lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Minimálně polovinu celého trhu agenturního zaměstnávání v České republice tvoří černý trh. Důvodem je přidělování pracovníků do firem na základě dohody o provedení práce nebo smlouvy o dílo či přes takzvaný švarcsystém. Velký dopad má také vyplácení části mzdy v cestovních náhradách nebo dietách. Česko tak kvůli tomu přichází každoročně až o šest miliard korun. Na konferenci Agenturní zaměstnávání to řekla prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová.

V roce 2011 bylo podle ní v Česku prostřednictvím agentur práce zaměstnáno 161 tisíc lidí. Přes členské agentury asociace z toho bylo zaměstnáno 71 tisíc, přičemž v letošním roce by se měl jejich počet zvýšit na 85 tisíc. Celkové tržby trhu agenturního zaměstnávání letos stoupnou na 13 miliard korun. "Jsme jedním z hlavních hybatelů trhu práce," dodala Rezlerová.

Vzniká černá listina

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček uvedl, že v Česku je nyní 1658 agentur práce, což je příliš mnoho. Je zde podle něj velký podíl personálních agentur, které se nechovají korektně. Snaha o redukci počtu agentur zpřísněním podmínek pro jejich podnikání měla negativní dopad na ty poctivé a na uživatele. "Nepodařilo se oddělit zrno od plev," podotkl.

Svaz nyní spolupracuje s asociací jak na sestavení takzvaného blacklistu nekorektně pracujících agentur, tak také na řešení zrušení zákazu dočasného přidělování osob se zdravotním postižením a cizinců ze zemí mimo EU, což negativně doléhá na tuzemské zaměstnavatele.

"V období ekonomické nestability, výkyvů v zakázkách je agenturní zaměstnávání vhodnou doplňkovou formou zaměstnávání," domnívá se nicméně Juříček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy