Po D1 dojedete až do Polska, otvírá se nový úsek

ČTK ČTK
30. 11. 2012 12:30
Za hranicemi čeká řidiče objížďka: na polské straně není dokončen dálniční most
Informační tabule na D1
Informační tabule na D1 | Foto: Radek Pecák

Bohumín - Řidiči od pátku dojedou po dálnici D1 až do Polska. České Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odpoledne slavnostně otevře poslední úsek dálnice vedoucí od Bohumína ke státní hranici. Bude ale zatím sloužit jen vozidlům do 3,5 tuny a hned kousek za hranicemi bude řidiče čekat objížďka: na polské straně ještě není dokončen jeden dálniční most.

Mluvčí ŘSD Nina Ledvinová uvedla, že z mezinárodního hlediska se nový úsek dálnice D1 stává významnou součástí evropské dálniční sítě, umožňující dopravní spojení sever - jih, například mezi Polskem a Rakouskem.

Z D47 chybí posledních pár kilometrů

"Hraniční úsek dálnice u Bohumína je zároveň poslední stavbou v rámci projektu dálnice D47. Jeho první úsek v délce 17 kilometrů byl otevřen v roce 2007 v části Ostrava - Bohumín a nyní je zprovozněno celých 80 kilometrů," uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák. Dodal, že na celé dálnici D1 Praha - Brno - Ostrava - Polsko v délce 377 kilometrů zbývá dobudovat pouze úsek Říkovice - Lipník nad Bečvou u Přerova.

Polská strana podle Ledvinové předpokládá, že svou dálnici A1 plně otevře příští rok v létě. Polská A1 výhledově povede až do Gdaňsku u Baltského moře.

 

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy