Ostrava chce být jako Vídeň, plánuje nové hangáry

Tomáš Fránek
25. 7. 2009 11:11
Dvě nové haly mají sloužit letecké nákladní dopravě
Ostravské letiště se má do roka rozrůst. Ilustrační foto.
Ostravské letiště se má do roka rozrůst. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Letiště v Mošnově by se mělo dočkat další významné investice, která má aiport přiblížit aspoň částečně letištím v Praze nebo Vídni.

Společnost HB Reavis totiž chce na letišti Leoše Janáčka postavit moderní cargo terminál pro leteckou přepravu zboží.

„V současné době je nejbližší cargo terminál podobných parametrů provozován na letišti v Praze, Vídni a Frankfurtu. Na letiště v Mošnově se zboží z Moravskoslezského kraje a přilehlých regionů dováží prostřednictvím silniční dopravy, tedy neefektivně a neekologicky," napsala firma do žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí.

Dvě haly i s pozemky mají obsadit 55 tisíc metrů čtverečních areálu, firma počítá s tím, že stavět by se mělo začít už v příštím roce. Terminál by pak měl být dokončen na konci roku 2010.

„Jako pozitivní byl vyhodnocen vliv na sociálně ekonomickou situaci - areál vytvoří
100 nových pracovních míst. Vliv bude mít regionální dosah a dlouhodobý charakter," uvedli zástupci firmy v záměru poslaném úřadům.

HB Reavis je jedna z největších developerských firem na Slovensku. Na začátku loňského roku firma oznámila, že chce během příštích deseti let investovat v Česku a na Slovensku 1,5 miliardy eur, to je asi 41 miliard českých korun.

Na letišti v Mošnově loni přistálo a vzlétlo přes 17 000 letadel, tedy o zhruba 1200 strojů více než předloni. Hmotnost přepraveného zboží a poštovních zásilek se naopak meziročně snížila zhruba o 460 tun na 1725 tun.

Leteckou přepravu zboží letos ale výrazně ovlivňuje hospodářská krize. Letecké firmy hlásí dvouciferný propad zájmu.

Přerov chystá přestavbu za víc než 2 miliardy

Ostravské letiště není jediné, které plánuje investice do nákladní letecké přepravy.

Přerovské letiště by se v tak budoucnu mohlo také zaměřit přepravu zboží. Navrhuje to podnikatelský plán regionálního letiště v Přerově, který už schválila rada Olomouckého kraje a přerovští radní. Podle studie bude přebudovaní letiště na nákladní stát 2,3 miliardy korun.

Na přestavbu letiště by mělo jít až šest set milionů korun z fondů Evropské unie.

"Studie dosahuje takových odborných parametrů, že může být přednesena Evropské komisi, která rozhodne, zda dosáhneme na prostředky z Regionálního operačního programu střední Morava, případně jiných evropských zdrojů," řekla vedoucí odboru strategického rozvoje kraje Michaela Pruknerová

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od dnešní veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

před 28 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 34 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 43 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy