Obří Hornbach přišel o povolení stavět. Jenže už stojí

Tomáš Fránek
15. 4. 2008 12:00
Krajský soud v Ostravě zrušil územní rozhodnutí
Foto: Hornbach

Olomouc - Olomoucký Hornbach, největší hobby market společnosti v Česku, přišel o důležitý dokument pro své fungování.

Krajský soud v Ostravě totiž na základě žaloby Hnutí Duha Olomouc a Jiřího Skopala zrušil územní rozhodnutí o umístění stavby obchodu, který v roce 2006 vydali úředníci Olomouckého kraje.

Soud územní rozhodnutí pro stavbu Hornbachu zrušil už podruhé, podobně totiž postupoval už před třemi roky.

,,Rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje se pro vady řízení ruší a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení," rozhodl nyní senát Krajského soudu v Ostravě pod vedením Moniky Javorové.

Povolení není, obchod ale stojí

Soud, který žalobu posuzoval dva roky, zatím zveřejnil pouze stručné zdůvodnění svého verdiktu.

Proti výstavbě Hornbachu v místní části Hodolany protestovaly v Olomouci stovky lidí. Báli se především nárůstu dopravy a zejména hluku, který na některých místech překračoval povolené normy.

Otázkou je, co bude dál. Odpůrci obchodu nyní zvažují další kroky, čekají na podrobné zdůvodnění rozhodnutí soudu.

Kraj se navíc může proti rozhodnutí Krajského soudu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu a spor se tak povleče dál.

Hornbach už navíc svůj obchod dokončil a od loňského podzimu prodává. Svou celkovou plochou 22 000 metrů čtverečních  jde o největší market pro stavbu, dům a zahradu v Česku.

Soudů je více

Náklady na stavbu dosáhly výše 550 milionů korun a její součástí byly mimo i přeložky parovodu, výstavba nových křižovatek a komunikační sítě v celé oblasti.

Olomoucký Hornbach není první, kdo je popotahován před soudy kvůli vydání územního rozhodnutí povolujícího umístění stavby.

V Brně tak například ekologové uspěli se žalobou, podle které měli právo účastnit se územního řízení na výstavbu hypermarketu Carrefour (nyní Tesco) v Králově Poli.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy