Obrazem: Vzlety a pády značky s rackem, Avia má 90 let

Karel Toman
11. 9. 2009 19:22
Značka Avia přežila několik režimů, dožívá se devadesátky a chystá změny
Ve službách RVHP. Zvýšení výroby po stupu Renaultu si vyžádalo modernizaci podniku, postaveny byly i nové velké haly, roční výroba dosahovala 17 tisíc vozů a firma se tak zařadila mezi největší československé automobilky. Poslední modernizací prošla řada A v roce 1997. Od zahájení výroby v roce 1968 až do jejího ukončení 13. listopadu 2000 bylo vyrobeno čtvrt miliónu vozů této řady. Na svém hřbetu převezla Avia řady A nemalou část ekonomiky zemí tehdejší Rady vzájemné hospodářské pomoci.
Ve službách RVHP. Zvýšení výroby po stupu Renaultu si vyžádalo modernizaci podniku, postaveny byly i nové velké haly, roční výroba dosahovala 17 tisíc vozů a firma se tak zařadila mezi největší československé automobilky. Poslední modernizací prošla řada A v roce 1997. Od zahájení výroby v roce 1968 až do jejího ukončení 13. listopadu 2000 bylo vyrobeno čtvrt miliónu vozů této řady. Na svém hřbetu převezla Avia řady A nemalou část ekonomiky zemí tehdejší Rady vzájemné hospodářské pomoci. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Firmu Avia založili dva čeští inženýři roku 1919 ve starém cukrovaru v pražských Vysočanech. Od té doby můžete značku s rackem potkat ve vzduchu i na zemi dodnes.

Sledujte s námi  její klikatou cestu dějinami naší země od služby prorepublikové armádě, nacistickým okupantům, komunistickému režimu, její znovuzrození v polistopadové privatizaci, až po křižovatku, kterou se chce vydat ze současné hospodářské krize.

Značka Avia je s námi už 90 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy