Němci loví na burzách šikovné Čechy, mají tisíce míst

Monika Horáková
10. 10. 2010 17:21
V Karlových Varech se podnikatelé z Německa i Rakouska snažili zaplnit díru na trhu práce
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Karlovy Vary - "Máme stovky volných pozic." "V zimní sezóně nám chybí přes dva tisíce pracovních sil." Podobné věty zněly často německo-českou burzou práce, která se druhý říjnový týden konala v Karlových Varech.

Jakoby se zdálo, že omezení pracovního trhu pro Čechy, které vyprší v květnu 2011, bylo spíše kontraproduktivní.

Téměř čtyřicet vystavovatelů, z nichž převážná většina přijela z Německa a Rakouska, zde hledalo své případné nové zaměstnance v oblasti hotelnictví a gastronomie. Někteří dopředu řekli, že stále platné omezení trhu pro ně není závazné a že přijímají nové tváře již na tuto zimní sezónu. Mají prý pro úřady dostatek důkazů pro to, že zaměstnance nemohou v Německu či Rakousku najít.

Němčina je podmínkou

"V salcburském regionu chybí v zimní sezóně až 2 500 pracovních sil. Češi, kteří se přihlásí, sice ještě potřebují pracovní povolení, to ale bez problémů získají. Podmínkou je, aby se domluvili německy," uvedla Brigitte Gruberová z Úřadu práce v Bischofshofenu.

Brigitte Gruberová z rakouského úřadu práce:
Brigitte Gruberová z rakouského úřadu práce: | Foto: Monika Horáková

Znalost němčiny alespoň na základní komunikační úrovni byla důležitá pro všechny vystavovatele. "Zaměstnanec musí pochopit úkol, který má splnit. Navíc i pokojská musí někdy komunikovat s hotelovými hosty," shodovali se.

"Do Německa jsem šel před čtyřmi lety s nulovou znalostí němčiny," kontruje však asi třicetiletý návštěvník burzy. Pracoval jako kuchař a později získal místo kuchaře v Rakousku. Tam pracuje dodnes a podmínky si nemůže vynachválit. Pracuje osm hodin denně, podle svých slov se naučil i perfektně německy.

Čtvrteční vystavovatelé byli však neúprosní a jen tak s nějakými znalostmi němčiny spokojeni nebyli. "Potřebujeme dobré znalosti němčiny, nenašli jsme tu tolik vhodných uchazečů, jako jsme si představovali. Bude to těžší, než jsme si mysleli," krčili rameny zástupci Europa Parku, jednoho z největších německých rodinných zábavních podniků. 

Německé odborné školy mají málo žáků. Jako české

Odborné školství v Německu uplatňuje na rozdíl od České republiky tzv. duální systém. Budoucí učni se nehlásí do školy, ale přímo do firmy, v jejímž oboru by se chtěli vyučit.

"Budoucí učni se u nás ucházejí o praktikantské místo. Po tři roky pak vždy chodí jeden týden do školy na teoretickou výuku a tři týdny pracují u nás, tedy ve skutečné praxi," řekli zástupci masny Richter z německého Oederanu.

Pojďte se k nám vyučit, lákala na burze německá masna
Pojďte se k nám vyučit, lákala na burze německá masna | Foto: Monika Horáková

Za odvedenou práci dostávají finanční odměnu. Ta se v Německu pohybuje průměrně okolo 600 eur měsíčně, konkrétní výše se odvozuje od učebního oboru. K nejhůře placeným učňovským místům patří kadeřnictví, k nejlépe placeným automobilové podniky.

Masna Richter se na burze pokoušela nalákat české uchazeče o vyučení. Narazila však na několik problémů najednou. Málokdo z absolventů českých základních škol umí německy na takové úrovni, aby se mohl vyučit v Německu. "Mohou k nám přijít i v osmnácti letech na nástavbové studium po dokončení učňovského oboru v České republice," nabízeli vystavovatelé.

Dalším problémem je také to, že s nedostatkem uchazečů se potýkají také samotná česká učiliště.

"Středních škol je hodně (jejich počet po revoluci skokově stoupl) a nedaří se jim naplnit svoji kapacitu. Protože české školství je financováno tak, že s každým žákem plynou škole peníze a na počtu žáků je přímo existenčně závislá, vytváří se mezi středními školami silně konkurenční prostředí," uvedla před časem pro Aktuálně.cz Jana Férová, ředitelka Střední odborné školy dopravní a strojírenské v Děčíně.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy