Maďaři kupují 50 Airbusů, chtějí být jedničkou v Evropě

Ekonomika Ekonomika
19. 6. 2009 19:55
Nízkonákladové aerolinky společnost Wizz Air chtějí nakoupit celkem 132 Airbusů A320.
Letadlo společnosti Wizz Air
Letadlo společnosti Wizz Air | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air, která létá z Prahy do osmnácti evropských destinací, podepsala na pařížském aerosalónu smlouvu na koupi 50 letadel Airbus A320.

Koupě padesáti strojů je součástí ambiciózního plánu Wizz Airu na expanzi ve střední a východní Evropě. Společnost, která dosud provozuje 24 Airbusů A320, jich chce nakoupit celkem 132.

Šéf Wizz Airu: chceme být aerolinky první volby

"Nová objednávka je v souladu s naším plánem růstu a podtrhuje naši aspiraci stát se aeroliniemi prvního výběru ve střední a východní Evropě," řekl výkonný ředitel společnosti Wizz Air József Váradi.

Společnost tak chce rozšířit síť jedenáct svých základen v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Ukrajině a České republice. Během příštích deseti let také plánuje rozšířit seznam destinací. A320 je podle Wizz Airu i Airbusu pro tento plán ideální.

„Model A320 nabízí skvělou ekonomiku provozu a vysokou atraktivitu pro pasažéry. Je to také ekologicky nejefektivnější letoun ve své třídě," uvedl John Leahy, výkonný ředitel pro péči o zákazníky společnosti Airbus.

„Ekonomický provoz A320 je základem pro to, abychom mohli udržet naše fungování na co nejnižší nákladové úrovni," doplnil ho za Wizz Air Váradi.

Mladá letecká společnost, která na trhu působí teprve pět let, tak za podpory svého hlavního investora Indigo Partners plánuje masivní rozvoj v době, kdy je naopak většina konkurentů nucena škrtat a zeštíhlovat¨.

Letadlo společnosti Wizz Air
Letadlo společnosti Wizz Air | Foto: Aktuálně.cz

„Všechna letadla Wizz Air budou konfigurována v pohodlném systému jedné třídy s kapacitou až 180 pasažérů. Typ motorů zatím vybrán nebyl," sdělila mluvčí společnosti Markéta Ševčíková.

Airbus A320 je letounem s jednou uličkou sedadel. „S počtem 6 320 prodaných kusů a přes 3 850 již fakticky dodaných letounů pro více než 300 zákazníků a operátorů po celém světě je A320 celosvětově nejprodávanější rodinou letounů s jednou uličkou," píše Airbus.

Cenu kontraktu společnost neupřesnila, podle agentury AP má hodnotu 3,8 miliardy euro.

Galerie: Paříž zažila premiéru, Rusové ukázali Suchoj Superjet 100

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy