Paříž zažila premiéru, Rusové ukázali Suchoj Superjet 100

Paříž zažila premiéru, Rusové ukázali Suchoj Superjet 100
Aerosalon se odehrává na letišti Le Bourget blízko Paříže. V popředí je Gulfstream G550 izraelských vzdušných sil.
A to je hned jeden z vrcholů aerosalonu: Start nového ruského stroje. Suchoj Superjet 100.
Suchoj Superjet 100 na vzletu
Suchoj Superjet 100 ve vzduchu při slavnostní premiéře. Superjet 100 je menším letadlem pro 78 až 98 pasažérů, měří na délku necelých třicet metrů. Bude tedy konkurovat strojům jako jsou brazilský Embraer EMB 145 nebo kanadský Bombardier CRJ 700.
Foto: Reuters
Simona Holecová
16. 6. 2009 14:50

Paříž - Pařížský aerosalon, poznamenaný celosvětovou krizí, má za sebou jeden z vrcholů. Rusové předvedli Suchoj Superjet 100 - první stroj od roku 1991, který má hrát klíčovou roli v revitalizaci civilního leteckého průmyslu v Rusku.

Podívejte se na vzdušnou show ve fotografiích Reuters.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy