Letenky podraží. Německo na ně uvalí speciální daň

Ekonomika Ekonomika
15. 7. 2010 11:31
Cena letenky se zvýší o osm až šestnáct eur v závislosti na délce letu
Nastupujte. Ale připravte si víc peněz, velí německá vláda
Nastupujte. Ale připravte si víc peněz, velí německá vláda | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda hledá zdroje příjmů a našla si další oběť. Plánuje novou daň na leteckou přepravu.

Aerolinky by měly od ledna příštího roku odvádět v závislosti na vzdálenosti až 26 eur (v přepočtu zhruba 662 korun) na cestujícího.
Vláda Angely Merkelové si od zdanění slibuje jednu miliardu eur ročně navíc.

U kratších tras v rámci Evropské unie a do dalších zemí, tedy do vzdálenosti menší než 2500 kilometrů, má daň činit 13 eur. U delších letů pak 26 eur. Od roku 2012, kdy má začít i pro letecké firmy platit obchodování s emisemi, se má daň snižovat.

O návrhu informovala agentura Reuters, které se podařilo získat předlohu zákona, který se speciální daní na letenky počítá.

Novou daň představila německá kancléřka Angela Merkelová spolu s plánem nových rozpočtových opatření. Daň šokovala celý letecký průmysl a okamžitě vyvolala protesty aerolinek a lobbistických skupin.

Daň pro letecké společnosti přichází v době, kdy se evropské aerolinky snaží po nejhorším propadu za několik desetiletí vrátit k zisku. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA minulý měsíc varovalo, že evropský letecký průmysl oživuje mnohem pomaleji, než se čekalo. Přispěl k tomu i výbuch sopky na Islandu, který v dubnu zastavil letecký provoz nad Evropou, a slabé euro.

Minulý měsíc, po zveřejnění plánu na novou daň, analytici uváděli, že aerolinky by mohly být schopné přenést na cestujícího prostřednictvím zvýšení cen letenek až polovinu daně. Představitelé firem a odvětvových skupin odhadují, že cena letenky by se mohla zvýšit o osm až 16 eur.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy