Jihočeské matky prohrály spor o Temelín

Tomáš Fránek
29. 3. 2007 17:44
Brno - Ekologické sdružení Jihočeské matky neuspělo s žalobou na to, že se nemohlo účastnit schvalování provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín.

Nejvyšší správní soud dnes s definitivní platností zamítl žalobu sdružení na Státní úřad pro jadernou bezpečnost, v níž se účasti a přímého vlivu na schvalování provozu prvního bloku temelínské elektrárny domáhalo.

Žalobu hnutí podalo ještě v době, kdy mu šéfovala nynější ministryně školství a místopředsedkyně Zelených Dana Kuchtová.

Ekologové schvalovat nesmí

Jde o důležitý verdikt, ekologické a občanské hnutí se snaží účastnit se kolaudačních a schvalovacích řízení týkajíjcích se Temelína dlouhodobě, ale také neúspěšně.

Úřady totiž účast občanských sdružení zamítají s tím, že v případě temelínských řízení nemůže dojít k ohrožení zájmu na ochranu přírody a krajiny. 

S tím už Nejvyšší správní soud v případě jiné žaloby Jihočeských matek na účast při povolování zkušebního provozu elektrárny nesouhlasil.

"Zájmy ochrany přírody mohou být dotčeny i v případě zkušebního provozu jaderné elektrárny. Uvádění elektrárny do zkušebního provozu a provoz reaktorů jsou samy o sobě vzhledem k notoricky známým potenciálním rizikům nezvládnutí štěpné reakce rizikem pro životní prostředí, tedy i pro přírodu a krajinu," uvedl soud, stížnost ale stejně zamítl.

Podle Nejvyššího správního soudu je totiž ochrana přírody v řízení zajištěna jinak než účastí občanských sdružení, a to spoluprací stavebních a státních úřadů.

Jihočeské matky a další sdružení tak už neuspěly ve snaze stát se účastníky několika řízení v souvislosti s elektrárnou.

Například ministerstvo pro místní rozvoj tak vyřadilo tři jihočeská občanská sdružení z jednání o kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. Sdružení podle ministerstva nejsou podle zákona účastníky kolaudačního řízení, a proto do něj nemohou zasahovat.

Od roku 1997 vedly Jihočeské matky spor se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost o to, zda se sdružení mělo stát účastníkem řízení o zmenšení zóny havarijního plánování.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Desítky žalob

Temelínská zóna havarijního plánování se z rozhodnutí úřadu zmenšila v roce 1997 z 20 na 13 kilometrů.

Stížnost Jihočeských matek zamítl v této kauze i Ústavní soud s tím, že nezjistil, že by zmenšení zóny mělo přímý dopad na přírodu. Uznal pouze to, že úřad i soudy při projednávání věci postupovaly pomalu a nevyvarovaly se zbytečných průtahů.

Schvalování a provoz temelínské jaderné elektrárny provází desítky žalob.

Jihočeské občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín tak nyní například uspělo se žalobou na Státní úřad pro jadernou bezpečnost kvůli utajování informací o závadách.

Rozsudek vrací případ zpět k jadernému úřadu, který by měl prověřit, do jaké míry jsou závady v elektrárně tajné.

A úřad už avizoval, že se obrátí se stížností na Nejvyšší správní soud.

Občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín už také podalo žalobu na elektrárenský koncern ČEZ pro porušení atomového zákona.

Zástupci spolku jsou toho názoru, že v elektrárně není dostatečně zajištěna jaderná bezpečnost, což zákonu odporuje. Nejvíc rizikové jsou podle občanského sdružení deformace palivových tyčí. Společnost ČEZ tvrdí, že zákon nijak neporušuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy