reklama
 
 

Jihočeské matky prohrály spor o Temelín

29. 3. 2007
Brno - Ekologické sdružení Jihočeské matky neuspělo s žalobou na to, že se nemohlo účastnit schvalování provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín.
Doporučujeme

Nejvyšší správní soud dnes s definitivní platností zamítl žalobu sdružení na Státní úřad pro jadernou bezpečnost, v níž se účasti a přímého vlivu na schvalování provozu prvního bloku temelínské elektrárny domáhalo.

Žalobu hnutí podalo ještě v době, kdy mu šéfovala nynější ministryně školství a místopředsedkyně Zelených Dana Kuchtová.

Ekologové schvalovat nesmí

Jde o důležitý verdikt, ekologické a občanské hnutí se snaží účastnit se kolaudačních a schvalovacích řízení týkajíjcích se Temelína dlouhodobě, ale také neúspěšně.

Úřady totiž účast občanských sdružení zamítají s tím, že v případě temelínských řízení nemůže dojít k ohrožení zájmu na ochranu přírody a krajiny. 

S tím už Nejvyšší správní soud v případě jiné žaloby Jihočeských matek na účast při povolování zkušebního provozu elektrárny nesouhlasil.

"Zájmy ochrany přírody mohou být dotčeny i v případě zkušebního provozu jaderné elektrárny. Uvádění elektrárny do zkušebního provozu a provoz reaktorů jsou samy o sobě vzhledem k notoricky známým potenciálním rizikům nezvládnutí štěpné reakce rizikem pro životní prostředí, tedy i pro přírodu a krajinu," uvedl soud, stížnost ale stejně zamítl.

Podle Nejvyššího správního soudu je totiž ochrana přírody v řízení zajištěna jinak než účastí občanských sdružení, a to spoluprací stavebních a státních úřadů.

Jihočeské matky a další sdružení tak už neuspěly ve snaze stát se účastníky několika řízení v souvislosti s elektrárnou.

Například ministerstvo pro místní rozvoj tak vyřadilo tři jihočeská občanská sdružení z jednání o kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. Sdružení podle ministerstva nejsou podle zákona účastníky kolaudačního řízení, a proto do něj nemohou zasahovat.

Od roku 1997 vedly Jihočeské matky spor se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost o to, zda se sdružení mělo stát účastníkem řízení o zmenšení zóny havarijního plánování.

Desítky žalob

Temelínská zóna havarijního plánování se z rozhodnutí úřadu zmenšila v roce 1997 z 20 na 13 kilometrů.

Stížnost Jihočeských matek zamítl v této kauze i Ústavní soud s tím, že nezjistil, že by zmenšení zóny mělo přímý dopad na přírodu. Uznal pouze to, že úřad i soudy při projednávání věci postupovaly pomalu a nevyvarovaly se zbytečných průtahů.

Schvalování a provoz temelínské jaderné elektrárny provází desítky žalob.

Jihočeské občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín tak nyní například uspělo se žalobou na Státní úřad pro jadernou bezpečnost kvůli utajování informací o závadách.

Rozsudek vrací případ zpět k jadernému úřadu, který by měl prověřit, do jaké míry jsou závady v elektrárně tajné.

A úřad už avizoval, že se obrátí se stížností na Nejvyšší správní soud.

Občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín už také podalo žalobu na elektrárenský koncern ČEZ pro porušení atomového zákona.

Zástupci spolku jsou toho názoru, že v elektrárně není dostatečně zajištěna jaderná bezpečnost, což zákonu odporuje. Nejvíc rizikové jsou podle občanského sdružení deformace palivových tyčí. Společnost ČEZ tvrdí, že zákon nijak neporušuje.

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama