Temelín jsou emoce, říká Drábová

Pavel Baroch
20. 3. 2007 12:21
On-line - Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, hovořila se čtenáři třeba o tom, proč Temelín nemá nátěr.
Dana Drábová při on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz
Dana Drábová při on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz | Foto: Jaroslav Pikous

Drábová je šéfkou jaderného dozoru od roku 1999; ode té doby nebyla její pozice tak vratká jako právě teď. Podle vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) by se Drábová měla kvůli opakovaným nehodám v Temelíně o své křeslo minimálně bát.

Právě za jejího předsednictví byla elektrárna uvedena do provozu. Zatímco Drábová to ve velíně elektrárny "oslavila" dlouhým polibkem s tehdejším premiérem Milošem Zemanem (ČSSD), z Rakouska se znovu ozývaly protesty proti Temelínu, které neustaly dodnes.

Naposledy potíže způsobil únik radiokativní vody. "Vzhledem k tomu, že reaktor byl v odstávce, je její aktivita podobná jako aktivita léčivých pramenů například v Jáchymově," komentovala v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz nehodu Drábová.

A co se s vodou děje? "Zachytí se do speciálních nádrží, přečistí a vrátí do systému chlazení a doplňování primárního okruhu. Do kontaktu se životním prostředím v žádném případě nepřišla," uvedla.

Drábová odpovídala na otázky čtenářů Aktuálně.cz přes hodinu a půl.

Svěřila se například s tím, proč elektrárna zůstala šedivá a nemá nátěr, aby lépe zapadla do prostředí. "Pokud vím, tak se o tom uvažovalo, ale pak byly vyčísleny náklady na pravidelnou údržbu nátěrů na takhle obrovských plochách..."

Další odpovědi čtěte ZDE:

Odpovězeno: 20. 03. | 10:57Autor: Hanka

Otázka: Proč nevyrábíme elektřinu jadernou fúzí, ale nebezpečným štěpením?
Proč mají naši nástupci řešit co s odpadem jen proto, že my jsme se na začátku 21. stol. chtěli ohřát????
Co mohu udělat pro zastavení výroby el. z jádra já, jako řadový občan?
Děkuji za odpovědi.

Dana Drábová: Dobrý den, zdravím čtenáře Aktuálně a těším se na vaše otázky.
Jaderná fúze ještě není technologicky připravena k průmyslovému komerčnímu nasazení a pár desítek let to určitě bude trvat, ale vědci a inženýři na projektech pracují, viz ITER.
Myslím, že otázku odpadu a jejich dalšího zpracování vyřeší ještě naše generace.
Je třeba říkat svůj názor, rozhodnutí o využívání jádra je předmětem diskusí po celém světě a jaké bude rozhodnutí v té ktreré zemi, to bude záležet na spoustě okolností. Nic není dáno navždy.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:00Autor: Vladimír

Otázka: Dobrý den! Nakolik je ta voda vlastně radioaktivní a nebezpečná? A co se pak s uniklou vodou provádí?

Dana Drábová: Vzehledem k tomu, že reaktor byl v odstávce, je její aktivita podobná jako aktivita léčivých pramenů např. v Jáchymově. Voda se zachytí do speciálních nádrží, přečistí a vrátí do systému chlazení a doplňování primárního okruhu. Do kontaktu se životním prostředím v žádném případě nepřišla.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:03Autor: DSP

Otázka: Dobrý den,
chtěl bych vědět jak je vlastně možné, že ze zabezpečené elektrárny vůbec může něco unikat a jak vlastně voda vytekla? A jak vidíte budoucnost Temelína a Dukovan.

Dana Drábová: Voda z elektrárny nevytekla. Vytekla do speciálních systémů projektem určených k zachycení podobných úniků. A to je právě to zapezpečení.
Podle současných znalostí a stavu elektráren není důvod předpokládat, že by si neměly odsloužit svých zhruba 40 až 50 let.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:06Autor: Jakub Hršel

Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda vidíte do pozadí, proč se rakouská strana tak puritánsky bojí naší čisté energie? Není v tom náhodou jiný energetický lobbing? Držím Vám pěsti a podporuji Vás.

Dana Drábová: Jediný důvod podle mne neexistuje, je to celá směsice, od opravdových obav po nejrůznější zajmy, politické a možná i ekonomické, jsou tam historické kořeny rakouské protijaderné politiky po zastavení jejich už dostavěné jaderné elektrárny... Jednoduše se zo vysvětlit nedá.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:08Autor: Matus Kusnir

Otázka: Dobrý den,
Chci Vám vyjádřit svou plnou podporu, paní Drábová, dle mého názoru odvádite dobrou práci.
Ptám se, jestli je možné nějak razantně a navždy rakouské straně dát najevo, že máme právo na svou vlastní jadernou politiku? Taky by mě zajímalo, jaké % odběru naší jaderné elektřiny má Rakousko?

Dana Drábová: Děkuju moc, uznání potěší vždycky.
To není úkol státního technického dozoru, my musíme trpělivě přinášet podklady pro rozhodování politikům a ty podklady musí být neutrální a objektivní a postihovat úroveň bezpečnosti elektrárny. Jak s nimi politici naloží, to už neovlivníme.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:10Autor: LaRosse

Otázka: Dobrý den, máte bližší informace o možné dostavbě Temelína? Jednalo by se o EPR? Jak je na nové reaktory připraveno SÚJB?

Dana Drábová: Bližší informace nemám, pokud někdo předloží žádost o zahájení legislativních kroků k povolení nové elektrárny, budeme postupovat podle zákonů ČR.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:21Autor: Žídek Adam

Otázka: Jednoznacne jsem pro rozumne vyuzivani jaderne energie. A nechapu proc na kazdy ekologicky "utok" neargumentujete nazorem zakladatele GREENPEACE Patricka Moora ktery je jednoznacne pro rozvoj vyuzivani energie jadra. Moc by me zajimalo jak by placeni ekovyderaci z rakouska na tohle reagovali.

Dana Drábová: Po malé přestávce způsobené technickými problémy (nevyhnou se ani počítači Aktuálně :o)) budeme pokračovat.
SÚJB nemůže argumentovat ani ve prospěch ani v neprospěch jaderné energetiky. Jsme technický dozor, ktrerý určuje pravidla (když se stát rozhodl, že tu jaderná energetika bude) a dohlíží na jejich dodržování tak, aby byla zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti a ochrany lidí. Při své práci musíme být neutrální, ani odpůrci, ani příznivci.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:23Autor: x-man

Otázka: Přeji Vám hezký den,
rád bych se zeptal,zda-li vyhořelé palivo,uložené v hlubinnám uložišti je nenávratně ztracené,nebo se dá použít k pozdějšímu využití?
Jinak Vám držím palce,nemáte to lehké.Jarda

Dana Drábová: Díky. Dříve se předpokládalo, že uložení bude opravdu konečné, bez možnosti dalšího vyzvednutí a manipulací, nyní se tento přístup postupně přehodnocuje. Finové, kteří jsou s hlubinným úložištěm nejdále, velmi silně uvažují, že nebude definitivně uzavřeno a bude možno se k palivu v rátit pro případné další využití.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:27Autor: Patrik

Otázka: Dobrý den.Jsem docela v šoku z Vašeho vyjádření,že za únik vody může lidský faktor.Nikdy bych si to nepřál,a nerad bych se z Vašich úst dozvěděl,že došlo k úniku radioaktivity díky lidskému faktoru!Tímto sdělením jste myslím šokovala spoustu lidí.Nelze se vymlouvat... cítíte odpovědnost?

Dana Drábová: U složitých technologií je vždy třena velkou pozornost věnovat kompezačním opatřením pro případ prostého lidského omylu či selhání. Není na tom nic nového ani překvapujícího. Za většinou vážných průmyslových havárií ten lidský fakror v nějaké míře najdete. Takže péče o lidský faktor je dnes celý vědní obor a zabývá se jí letectví, chemický průmysl a samozřejmě také jaderná energetika.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:29Autor: Petr Jonas

Otázka: Dobrý den paní Drábová,myslíte si,že lze skutečně bezpečně skloubit "sovětskou" a americkou technologii jaderných elektráren?Proč byl proveden tento pokus na Temelíně,a nebylo použito stejné technologie jako v Jasl.Bohunicích,tedy zcela od jednoho dodavatele ?

Dana Drábová: Kombinace technologií není nic neobvyklého, i Bohunice dnes mají systém kontroly a řízení od firmy Siemens, velmi dobře fungující jaderné elektrárne ve Finsku (Loviisa)se dokonce jednu dobu díky kombinaci ruské a západních technologií říkalo Eastinghouse.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:31Autor: Martin

Otázka: Dobry den, domnivam se, ze jste clovek na svem miste.
Myslite si, ze Rakusane pochopi, ze jadernou energii budou muset pouzivat drive nez dojdou zasoby fosilnich paliv? Jestlize ne, myslite, ze se prestehuji zpet do jeskyn?

Dana Drábová: Dobrý den, také doufám :o).
Rakousko má zatím proti nám nezanedbatelnou výhodu v možnosti využití obnovitelných zdrojů (vody). Ale to že se chystají stavět plynové elektrárny, že vzrůstají jejich emise skleníkových plynů, že stále více proudu dovážejí, je asi nutí hodně přemýšlet.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:34Autor: Studengz

Otázka: Máte přehled kolik peněz už temelín vydělal a kolik se vložilo do jeho výstavby?
Není levnější eletriku vyrábět jinak než Temelínama...

Dana Drábová: Informace mám jen z otevřených zdrojů. Výstavba něco méně než 100 miliard, elektřiny vyrobil asi za 50 miliard (ale to není zisk, protože má samozřejmě provozní náklady a je zatížen odpisy)
V materálech k energetické politice EU vychází cena el. energie z jádra zhruba na úrovni uhlí a plynu.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:36Autor: Michal

Otázka: Nemyslite si ze Temelin je NAJBEZPECNEJSIA jadrova elektraren v Europe? S takou kontrolou nielen z Ceskej strany sa nemoze pochlubit asi ziadna JE v Europe.

Dana Drábová: Myslím, že Temelín je elektrárna jako každá jiná. Až na obrovský zájem médií a politické komplikace, které působí.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:38Autor: Martin Hořín

Otázka: Vážená paní Drábová,

v současné době se hovoří o poruchách Temelínu. Tato zkutečnost mě nějak nezaráží, jak je celý komplex složitý. A jsem si jistý, že primární okruh je bezpečný. Má otázka směřuje k úložišti odpadu. Budete lobbovat pro jeho výstavbu? To by v současné době mělo být otázkou. Děkuji

Dana Drábová: Lobovat nebudu, to státní úředníci nedělají. A pak můj osobní názor je, že materiály se mají do maximální rozumné míry recyklovat. I v případě vyhořelého paliva.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:40Autor: bobo

Otázka: Jsem pro jádro, jediné co mi vadí je způsob stavby pomocí "cizích" dodavatelů. Mám dobré informace např. o tlakových zkouškách a dohledávání dokladů od svářečů. Takto ale postupovat nelze. Zastaví se například nad touto, nebo obdobnou skutečnotí někdo ?

Dana Drábová: Tohle nás trápí také, a snažíme se maximálně využít svých pravomocí k tomu, aby ČEZ v téhle oblasti postupoval lépe, zlepšil kontrolu dodavatelů a věnoval účinnou pozornost i kvalifikaci, jakou pracovníci dodavatelů vlastně mají. Zhruba rok a půl je to jedna z prioritních oblastí našich kontrol.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:41Autor: Tomáš

Otázka: Vážená paní Drábová,
využití jádra je v současné době nejlepší možný zdroj energie.Měl jsem možnost účastnit se přednášek pana Ruperta na ZČU v Plzni a Temelín i navštívit.Je to ohromná stavba neskutečně dobře po technologické stránce zabezpečena.Držím Vám tam všem palce,abyste vždy vše vyřešili.

Dana Drábová: Děkuju moc.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:42Autor: Martin B.

Otázka: Kdy vydrží déle: Vy v úřadě, nebo Temelín v bezporuchovém provozu?

Dana Drábová: Že byste to navrhl nějaké sázkové kanceláři? Podle kurzu bych si pak vsadila.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:43Autor: Petr Jonas

Otázka: Jinak Vám držím palce a celému vašemu úřadu.Nenechte se prosím zvyklat rakouskými "ekology" financovanými bůh ví kým..Taky bych chtěl říci,že není dobré si do práce nechat mluvit tzv. " takyodborníky" a chápu tlaky na Vaše místo...VYDRŽTE.

Dana Drábová: Díky. Ale někdy je dobré si vyslechnout i názor nezatížený "profesionální slepotou", může být i inspirativní.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:46Autor: karel

Otázka: Dobrý den,lze statisticky srovnat poruchovost Temelína a ostatních J.E.podobného výkonu a velikosti?

Dana Drábová: Pro události hodnocené podle stupnice INES to možné je, počet INES jedna (porucha) je srovnatelný s dobrým průměrem, počet INES 0(odchylku) je stále mírně vyšší. Pro události pod stupnicí INES se velmi obtížně pro srovnání získávají data.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:49Autor: Robin

Otázka: Dobrý den paní inženýrko,
zajímalo by mne:
1.
srovnání JETE a obdobných elektráren z hlediska protokolu z Melku. Existuje někde taková statistika?
2.
proč je vyteklá voda nazývána jako porucha, když se dle mého mínění spíš jedná o provozní událost.
Děkuji za odpověď

Dana Drábová: Protokol z Melku je unikátní bilaterální dohoda, obdobná podle mých informací neexistuje.
Vyteklá voda je nazývána nejen poruchou, ale i havárií, záleží na mluvčím. A máte samozřejmě pravdu, je to provozní událost.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:52Autor: PP

Otázka: Dobrý den. Když krátce po spuštění 1. bloku uniklo z reaktoru 70 m3 vody, proč to nebylo Vámi klasifikováno jako jaderná nehoda - vždyť při nižších stupních jaderných nehod nedochází k úniku do okolí. A jak Váš úřad mohl nechat bez povšimnutí, že viník nebyl (dle p. Nebesáře) potrestán?

Dana Drábová: Do okolí JE Temelín nikdy nic neuniklo. Všechny dosavadní úniky byly zachyceny v kontrolovaném pásmu elektrárny (uvnitř reaktorové budovy) systémy k tomu určenými.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:52Autor: Lukasek

Otázka: Dobrý den, chtel bych Vas podporit v boji proti kritikum temelina. Dle meho nazoru je to jedna z nejbezpecnejsich jad. elektraren na svete. Nechapu lidi kteri tvrdi opak a chteji ji zavrit. Myslim ze je to nejlepsi zdroj energie jaky muze byt.

Dana Drábová: Díky za podporu.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:54Autor: Viler

Otázka: dobrý den ,proč rakušané bojkotují temelín a ne třeba dukovany ,které jsou technologicky zastaralejší ?Máte na to názor?

Dana Drábová: Myslím, že je to zejména dáno tím, že Temelín byl na dlouhou dobu podlední jaderná elektrárna v Evropě uváděná do provozu. A proti něčemu, co ještě neběží se lépe bojuje než proti zařízení, které za sebou má už řadu bezproblémově odpracovaných let. Ale je to samozřejmě složitější.

Odpovězeno: 20. 03. | 11:55Autor: Martin

Otázka: Jeste jeden maly dotaz. Jelikoz bydlim od Temelina 20km a on stoji na kopci..neslo by zaridit, aby ty veze dostali barevny nater? treba na zeleno? Mozna by se i ochranci umirnili..

Dana Drábová: Pokud vím, tak se o tom uvažovalo, ale pak byly vyčísleny náklady na pravidelnou údržbu nátěrů na takhle obrovských plochách...

Odpovězeno: 20. 03. | 11:58Autor: [email protected]

Otázka: Hrozí do daleké budoucnosti druhý Černobyl?
Proč jsou neustálé poruchy?
Děkuji za odpověd.
Petr

Dana Drábová: Opakování Černobylu nehrozí. Už proto, že události, ze kterých jsme se stihli poučit se většinou neopakují. Matka příroda si vymyslí jiné. A u nás navíc máme principiálně jiné reaktory, na kterých tento typ havárie nemůže z podstaty nastat.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:01Autor: pd

Otázka: Jaká je četnost a závažnost havárií v Temelínu v porovnání s jinými zahraničními jad.elektrárnami ? Jaké je porovnání bezpečnosti provozu Temelína a Dukovan, u kterých rak.odpůrci nejsou prakticky aktivní ? Můžete stričně objasnit rozdílnost principu fungování Temelína oproti Černobylu?

Dana Drábová: Na Temelíně žádná havárie za celou dobu provozu nenastala. Jinak odpověď viz. výše. Parametry a ukazatele bezpečnosti Temelína a Dukovan jsou srovnatelné, Dukovany se vyznačují vyšší provozní spolehlivostí. Na srovnávání principů tu bohužel není prostor, mohu Vám případně odpovědět mailem, pukud mi pošlete svůj, kontakty najdete na www.sujb.cz

Odpovězeno: 20. 03. | 12:03Autor: h

Otázka: Dobry den pani doktorko. Jaky mate nazor na GNEP. Myslite ze se tento model reaktorovych a jadernych statu prosadi?

Dana Drábová: Má-li vyspělý svět adekvátně reagovat na oprávněné požadavky rozvojových zemí z hlediska přístupu k vyspělým technologiím, pak se něčemu jak GNEP do budoucna asi těžko vyhneme.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:06Autor: Petr

Otázka: Jak se zapojujete do vedeckeho vyzkumu s jadernou fuzi a pak proc neni Temelin zavren? Dle mneje to vysoce poruchova elektrarna a i kdyz tyto poruchy jsou zatim nevyznamneho razu jak tvrdite, jak dlouho budetecekat az se opravdu neco dulezite velektrarne stane aby jste ji zavreli? aby nebylo pozde..

Dana Drábová: Moc se omlouvám, ale otázka zapojení do výzkumu fakt není na státní dozor nad jadernou bezpečností. ČR však zapojena je (např. Ústav fyziky plazmatu AV).
Dosavadní události na Temelíně zatím nikoho ani náznakem neohrozily, elektrárna pracuje v souladu s požadavky české legislativy a mezinárodních doporučení.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:07Autor: Radek Polák

Otázka: Vážená paní Drábová,držím Vám palce a upřímně Vás lituji,že musíte ztrácet čas v diskuzích s neodborníky,jako je např.Bursík.

Dana Drábová: Díky. I diskuse a poslouchání nejrůznějších názorů k naší práci patří.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:09Autor: Libor

Otázka: Dobrý den.Nevím proč neustále tvrdíte, že jaderné elekrátrárny jsou bezpečné ,když peníze na údržbu a opravy se neustále snižují a dokondce manageři motivují své podřízené na šetření
pří opravách.Manageři si účtují
odměny za to , ušetřili a stav oprav je čím dál horší.Jem magorovi nedojde,kam
co

Dana Drábová: Dobrý den,
narazil jste na oblast, které věnujeme opravdu velkou pozornost, protože vidíme celou řadu nedobrých zkušeností ze světa. Jaderná elektrárna na liberalizovaném trhu sice může bezpečně uspět, ale vyžaduje to velkou znalost a citlivost k různým těm tolik moderním snahám o efektivitu a šetření nákladů.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:10Autor: Kmet72

Otázka: Bude v Česku po zrušení Temelínu dost svíček,nebo se uvažuje o loučích?

Dana Drábová: Hlavně nevím, že by se uvažovalo o zrušení Temelína. Aspoň ne v nějakých pár letech.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:12Autor: Jirka

Otázka: Dobry den, o kolik je bezpecnejsi jaderny reaktor chlazeny heliem a pouzivajici na tlumeni stepne reakce keramicke kulicky oproti reaktoru s tycemi chlazenymi vodou.

Dana Drábová: Kařdý projekt má výhody a nevýhody, silná a slabší místa a bezpečnost je dost složitá skládanka spousty faktorů. Nejen technologických. Na podrobnější diskusi tu bohužel není prostor.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:12Autor: Jaroslava Romočuská

Otázka: Dobrý den,moc držím palce Vám i Vašim spolupracovníkům.Měla jsem možnost poznat Vás osobně,sice velice krátce,ve Státním zdravotním ústavu v Praze a určitě jste člověk na svém místě.Nenechte se otrávit nikým, kdo se tzv."cpe" na Vaše místo.Hezký den.

Dana Drábová: Díky moc.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:12Autor: Lukáš B.

Otázka: Dobrý den,
proč panu Bursíkovi vadí jaderné elektrárny? Říká, že chce zavést šetření energií...Je to podle Vás vůbec možné, nestavět další bloky JE a zároveň rozvíjet průmysl? (zajímavé, že by mu nevadily větrné E, které by pokryly celou republiku-co ta krajina???).

Dana Drábová: To snad abyste se zeptal jeho.

Odpovězeno: 20. 03. | 12:18Autor: Kuba

Otázka: Dobrý den paní Drábová
Zajímalo by mě co je plánováno do budoucna s vyhořelým jaderným palivem z Dukovan a Temelína. Nedávno jsem četl že v Rusku budou otevárat elektrárny, které dokážou zpracovávat "vyhořelé" palivo.Je tu podobná vyhlídk i pro ČR? Kolik energie sedá jeste vysát z vyhoreleho paliva

Dana Drábová: Zatím je plánováno uložení do hlubinného úložiště (někdy okolo roku 2065), ale vzhledem k tomu, že vyhořelé palivo obsahuje zhruba 90% nevyužité energie (z původního množství), je přehodnocení tohodo přístupu podle mne dost pravděpodobné.

Děkuji včem čtenářům za velký zájem a zajímavé otázky, bohužel nejsem žádný rychlík a na víc jich dneska odpovědět nestihnu. Přeji vám vše dobré a když se budete chtít zeptat, jsou vám k dispozici stránky www.sujb.cz.
Těším se zase někdy nashledanou.

 

Právě se děje

Další zprávy