Jednotná Evropa? Francie neměla zabavit české papoušky

Tomáš Fránek
27. 9. 2010 21:05
Francouzská celní správa neoprávněně pokutovala českého chovatele papoušků
Lori mnohobarvý - loriové žijí v tropických deštných pralesích, zemědělsky obdělávaných oblastech, kopcovitých stráních v otevřených krajinách i v mangrových lesích. Živí se ovocem a zeleninou.
Lori mnohobarvý - loriové žijí v tropických deštných pralesích, zemědělsky obdělávaných oblastech, kopcovitých stráních v otevřených krajinách i v mangrových lesích. Živí se ovocem a zeleninou. | Foto: Reuters

Brno - Český chovatel papoušků málem doplatil na to, že francouzská celní správa nezná evropské právo.

Chovatel totiž převážel vzácné papoušky z českého chovu do Velké Británie, ve Francii ale celníci ptáky zabavili. Chovatel dostal vysokou pokutu - podle francouzských úřadů totiž nedoložil osvědčení o původu zvířat.

To ale byl chybný postup, tento doklad musí chovatelů předložit pouze v případě, pouze pokud se vzácná zvířata narodí mimo EU. Na papoušky z českého chovu potvrzení není potřeba.

Vráceno až po upozornění

"Tento dokument nemohl být v daném případě vůbec vyžadován a tudíž ani neměla být uložena žádná sankce. Poškozenému navíc nebylo ve věci doručeno rozhodnutí, a to ani po několika urgencích českého zastupitelského úřadu," uvedlo české Solvit centrum, které se zabývá mimosoudním řešení sporů v rámci EU.

Celní úřad nakonec právě pro intervenci Solvit centra musel vrátit jak pokutu, tak musel zaplatit i vysoké odškodnění za zabavené ptáky.

"Samotní papoušci (samec a samice rodu ara chloroptera) již bohužel nemohli být navráceni, neboť mezitím změnili majitele - byli předáni zoologické zahradě. Poškozenému občanovi však byla alespoň přiznána uspokojivá finanční kompenzace," uvedli zástupci Solvit centra.

Francouzský případ dokladuje to, že si Češi v posledních letech nenechají od úřadů dalších členských zemí Evropské unie nic líbit a dokáží se bránit.

Češi si stěžují často

Lidé z Česka tak patří společně s Italy, Iry, Poláky nebo Litevci mezi ty národy, které si stěžují čím dál častěji. A s Iry jsou skutečnými přeborníky, z Česka je nejvíc stížností na počet obyvatel.

Stížnost pomohla také českému lékaři, kterému nechtěla lékařská komora v Německu uznat jeho odbornou kvalifikaci. Po zásahu lidí ze Solvit centra si nakonec lékař mohl otevřít praxi v Německu.

Úspěšné byly také stížnost firem, které vyvážejí do Polska a úřady jim nevracely daň z přidané hodnoty. Část peněz zaplacených na daních dostal zpět i Čech, který pracoval ve Velké Británii. Jeho žádosti přitom byly opakovaně zamítnuty z důvodu, že jeho rodina žije v České republice.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 40 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy