Jednotná Evropa? Francie neměla zabavit české papoušky

Tomáš Fránek
27. 9. 2010 21:05
Francouzská celní správa neoprávněně pokutovala českého chovatele papoušků
Lori mnohobarvý - loriové žijí v tropických deštných pralesích, zemědělsky obdělávaných oblastech, kopcovitých stráních v otevřených krajinách i v mangrových lesích. Živí se ovocem a zeleninou.
Lori mnohobarvý - loriové žijí v tropických deštných pralesích, zemědělsky obdělávaných oblastech, kopcovitých stráních v otevřených krajinách i v mangrových lesích. Živí se ovocem a zeleninou. | Foto: Reuters

Brno - Český chovatel papoušků málem doplatil na to, že francouzská celní správa nezná evropské právo.

Chovatel totiž převážel vzácné papoušky z českého chovu do Velké Británie, ve Francii ale celníci ptáky zabavili. Chovatel dostal vysokou pokutu - podle francouzských úřadů totiž nedoložil osvědčení o původu zvířat.

To ale byl chybný postup, tento doklad musí chovatelů předložit pouze v případě, pouze pokud se vzácná zvířata narodí mimo EU. Na papoušky z českého chovu potvrzení není potřeba.

Vráceno až po upozornění

"Tento dokument nemohl být v daném případě vůbec vyžadován a tudíž ani neměla být uložena žádná sankce. Poškozenému navíc nebylo ve věci doručeno rozhodnutí, a to ani po několika urgencích českého zastupitelského úřadu," uvedlo české Solvit centrum, které se zabývá mimosoudním řešení sporů v rámci EU.

Celní úřad nakonec právě pro intervenci Solvit centra musel vrátit jak pokutu, tak musel zaplatit i vysoké odškodnění za zabavené ptáky.

"Samotní papoušci (samec a samice rodu ara chloroptera) již bohužel nemohli být navráceni, neboť mezitím změnili majitele - byli předáni zoologické zahradě. Poškozenému občanovi však byla alespoň přiznána uspokojivá finanční kompenzace," uvedli zástupci Solvit centra.

Francouzský případ dokladuje to, že si Češi v posledních letech nenechají od úřadů dalších členských zemí Evropské unie nic líbit a dokáží se bránit.

Češi si stěžují často

Lidé z Česka tak patří společně s Italy, Iry, Poláky nebo Litevci mezi ty národy, které si stěžují čím dál častěji. A s Iry jsou skutečnými přeborníky, z Česka je nejvíc stížností na počet obyvatel.

Stížnost pomohla také českému lékaři, kterému nechtěla lékařská komora v Německu uznat jeho odbornou kvalifikaci. Po zásahu lidí ze Solvit centra si nakonec lékař mohl otevřít praxi v Německu.

Úspěšné byly také stížnost firem, které vyvážejí do Polska a úřady jim nevracely daň z přidané hodnoty. Část peněz zaplacených na daních dostal zpět i Čech, který pracoval ve Velké Británii. Jeho žádosti přitom byly opakovaně zamítnuty z důvodu, že jeho rodina žije v České republice.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy