Fotky: Evropská divočina se představuje Praze

Fotky: Evropská divočina se představuje Praze
Pelikán kadeřavý je se svými 16kg váhy a 3metrovým rozpětím křídel jedním z kandidátů na nejtěžšího létajícího ptáka na světě. V posledních třiceti letech se tento druh úspěšně vrací do volné přírody a stává se lákavou turistickou atrakcí. Snímek pochází z hnízdiště pelikánů na jezeře Kerkini v Řecku, kde vláda nechala z peněz EU vyčistit okolí od plastických odpadů. Na druhé straně světa nedávný únik ropy v Mexickém zálivu usmrtil stovky těchto ptáků.
Návštěvníci výstavy pod širým nebem v neobvyklé společnosti puštíka vousatého. Tento pták byl dříve kvůli pověrám střílen. Ve skutečnosti je velmi důvěřivý a narozdíl od jiných sov je možné jej spatřit i přes den.V současnosti se vrací na svá ztracená území a na mnoha místech Finska a Švédska jej můžete pozorovat.
Zblízka si můžete prohlédnout i svět ryb, těch, které znáte z jídelních lístků. A dočíst se, jak se dostali do našich mrazáků. Na snímku losos při námluvách. Tento druh byl téměř vyhuben necitlivou výstavbou vodních elektráren, těžbou dřeva a znečištěním. Dnes se lososi pomalu vracejí, dokonce i do Labe či Dunaje. Často je spolehlivým ukazatelem čistoty vodních toků.
Smutnější je tento příběh: Před nedávnem se z tuňáka, jedné z nejběžnějších ryb ve Středomoří a dlouholeté ekonomické podpory okolních zemí, stal základ lukrativního obchodu ve světovém rybářském průmyslu. Po několika desetiletích průmyslového rybolovu je tento druh téměř na pokraji vyhynutí. 27 zemí EU se rozhodlo podpořit zákaz obchodu s tuňákem.
Tato největší kostnatá ryba na světě se může dožít i 30 let a dosáhnout váhy přes 600kg. Od šedesátých let se jejich stav snížil o 97%. V současnosti ale rybářské flotily každoročně produkují 60 tisíc tun jeho masa, přičemž udržitelná míra úlovku je cca 7500 tun. Fotografie byla pořízena v zajetí při krmení ryb na Maltě. Tyto ryby byly nakonec podávány jako součást japonského pokrmu Sushi.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
2. 7. 2010 11:15

Praha - Mezinárodní putovní výstava velkoformátových barevných fotografií zázraků divoké přírody starého kontinentu dorazila do Prahy.

Toto je malá pozvánka.

 

Právě se děje

Další zprávy