Inspekce zastavila nebezpečné sladkosti mířící do Česka

Ekonomika Ekonomika
3. 6. 2009 12:28
Želé obsahovalo látku karagenan, která je od roku 2004 zakázaná
Pohárky se želé měli prodejci nabízet v dózách různých tvarů.
Pohárky se želé měli prodejci nabízet v dózách různých tvarů. | Foto: SZPI

Brno - Přes 270 kilogramů želé bonbonů putujících z Vietnamu na český trh zabavila Celní správa spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Minipohárky v různých dózách totiž obsahovaly zakázanou látku karagenan.

"Želé obsahující přidané látky vyrobené z mořských řas a gum, jako je právě karagenan, jsou již od roku 2004 v Evropské unii zakázané, neboť jsou považovány za nebezpečné," vysvětlila mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Karagenan se totiž v ústech hůř rozpouští, navíc kvůli tvaru, velikosti a způsobu konzumace tohoto typu želé hrozí podle odborníků konzumentovi zadušení.

Inspekci se podařilo zadržet celou zásilku nebezpečných cukrovinek a vydala závazné stanovisko, že tato dodávka se do prodeje nesmí dostat. Českým zákazníkům proto nehrozí žádné nebezpečí.

Na nebezpečné želé byly zároveň upozorněny i další členské státy Evropské unie díky Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy