Bytů a domů se staví stále méně, lépe zatím nebude

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 11. 2009 9:46
Začalo se stavět o 5,7 procenta méně bytů a domů než před rokem, úřady vydaly i méně stavebních povolení.
Stavba nových bytů a domů vázne. Méně staveb začalo a lidé požádali o méně stavebních povolení. Ilustrační foto.
Stavba nových bytů a domů vázne. Méně staveb začalo a lidé požádali o méně stavebních povolení. Ilustrační foto. | Foto: Veronika Skálová

Brno - Pro všechny stavební profese i ty, které práce na stavbách zachraňuje v sezóně od nezaměstnanosti je to špatná zpráva. Staveb určených k bydlení totiž ubývalo i v letošním třetím čtvrtletí. Vyplývá to z čerstvých dat Českého statistického úřadu.

Stavět se začalo o 5,7 procenta méně bytů a domů než před rokem. Nejmarkantnější je pokles v počtu zahájených staveb rodinných domů, ten se snížil o více než 10 procent. Celkem se začalo stavět 11 234 bytů a rodinných domů.

O mnoho příznivější nejsou ani čísla o stavbách dokončených. I těch ubylo, konkrétně o 8,8 procenta. Lidé pracující ve stavebnictví nemají příliš růžové vyhlídky ani do následující sezony. Snížil se totiž i počet vydaných stavebních povolení, o 9,6 procenta. To znamená, že o mnoho lépe hned tak nebude.

Údaje osvětlují i to, proč velké stavební firmy přistoupily k razantnímu propouštění. Ve třetím čtvrtletí se propadla celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek o 26,4 procenta.

A to navzdory tomu, že stavební formy uzavřely 9746 nových zakázek, tedy 9 procent víc než před rokem. Průměrná hodnota jedné zakázky se totiž snížila o 32,4 procenta na 4,6 milionu korun.

Klesající počet nově stavených bytů se rozhodlo řešit i Ministerstvo pro místní rozvoj. Vláda na začátku týdne schválila jeho návrh, podle něhož bude Státní fond rozvoje bydlení ručit u bank za úvěry poskytnuté na výstavbu nájemních bytů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy