Boj o sedadla v levných letadlech končí, hlásí easyJet

Petr Kučera Petr Kučera
5. 9. 2012 20:50
Druhé největší nízkonákladové aerolinky v Evropě zavádí automatickou rezervaci
Foto: easyJet

Praha - Lidé cestující s druhými největšími nízkonákladovými aerolinkami v Evropě už nebudou muset rychle po nástupu do letadla "bojovat" o co nejlepší sedadlo.

Společnost easyJet totiž končí s dosavadní praxí, kdy nevydávala palubní místenky, takže se cestující mohli posadit na jakékoliv volné místo, případně si mohli zaplatit přednostní nástup.

Čtvrtý největší dopravce na pražském ruzyňském letišti od listopadu zavede rezervaci konkrétních sedadel v celé své síti.

Nový systém testoval easyJet od dubna, přivedl jej k němu průzkum mezi cestujícími. Ten ukázal, že stávající systém nástupu do letadla může být pro zákazníky zdrojem stresu a v některých případech je může úplně odradit od létání s easyJet.

Nejžádanější je 6A

"Nejčastěji si cestující vybírali sedadla buď v přední části, pokud se chtěli co nejrychleji dostat v cílové destinaci z letadla, nebo sedadla v řadě u východu, kde měli více prostoru pro nohy," shrnuje zkušenosti z testování mezi více než 800 tisíci cestujícími Carolyn McCall, generální ředitelka easyJet.

Na kratších letech bylo nejžádanější sedadlo 6A, zatímco na delších letech to bylo sedadlo 1A. Nejméně oblíbeným sedadlem kratších letů bylo 16B, na delších letech to bylo 19B. Cestující upřednostňovali sedadla na levé straně, tedy sedadla A, B a C, kterých se prodalo více než sedadel D, E a F.

Základní rezervace je zdarma

Cestujícím, kteří nechtějí platit za výběr sedadla, přidělí easyJet sedadlo zdarma. Pokud bude v rámci jedné rezervace společně cestovat více osob, budou usazeny vedle sebe, kdekoliv to bude možné.

Pokud bude mít někdo zájem o konkrétní sedadlo, bude si jej moci vybrat za poplatek. Nejvíce - zhruba 370 korun - si připlatí zájemce o největší prostor pro nohy (přední řada a řady u východu). Za přední sedala (řady 2-5 v A319 nebo 2-6 v A320) činí poplatek přibližně 250 korun, za kterékoliv jiné sedalo pak zhruba 90 korun.

Držitelé karet easyJet plus! a zákazníci se službou Flexi Fare si budou moci vybrat prémiová místa zdarma a i nadále nastupovat do letadla jako první.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Letecká doprava - jak často ji využíváte?

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy